ISS og Logistikkompagniet vinder CSR People Prize 2016

Både ISS og Logistikkompagniet gør en særlig indsats for at inkludere udsatte grupper på arbejdsmarkedet og er derfor løbet med årets CSR People Prize 2016, fortæller juryen.

H.K.H. Prins Joachim uddelte mandag den 7. november CSR People Prize 2016 til Logistikkompagniet og ISS. Foto: VFSA/Ard Jongsma. .

08.11.2016

CSR.dk

Lager- og logistikvirksomheden Logistikkompagniet og servicevirksomheden ISS Facility Services vandt mandag den 7. november CSR People Prize 2016.

CSR People Prize bliver uddelt af Virksomhedsforum for Socialt Ansvar (VFSA), og blev i år overrakt som afslutning på konferencen ’Danske Pionerer for Bæredygtighed’ i Industriens Hus, København.

Inklusion af udsatte
Begge virksomheder vandt prisen grundet deres indsats for at inkludere særligt udsatte befolkningsgrupper på arbejdsmarkedet.

Logistikkompagniet, der vandt prisen under kategorien ’mindre virksomheder’, samarbejder med kommuner om integrationsforløb for flygtninge og har samtidig fokus på at tage imod udsatte unge.

”Logistikkompagniet er et glimrende eksempel på, at det godt kan lade sig gøre at drive en forretning i vækst samtidig med, at man inkluderer mennesker med fysiske, psykiske og sociale problemer på arbejdspladsen. Det er et eksempel til efterfølgelse”, siger Mette Rønnau, formand for juryen og direktør for videns- og netværkshuset Cabi.

Læs også: Virksomheder kan hjælpe flygtninge ved at fastholde tyrkiske leverandører

ISS, der vandt i kategorien ’store virksomheder’, udmærker sig ved at bruge sin størrelse til at skabe nye modeller, metoder og viden om, hvordan virksomheder kan arbejde med og udvide deres sociale ansvar. ISS har blandt andet udviklet en businesscase, som dokumenterer, at der er en økonomisk gevinst ved mangfoldigt sammensatte medarbejderteams.

”Vi vil gerne have, at vores virksomhed er mangfoldig og afspejler samfundet, og der er ingen tvivl om, at vores arbejde med udsatte ledige også giver os et bedre og mere mangfoldigt kandidatfelt, når vi skal besætte vores stillinger. For ISS er det fuldstændig afgørende, at vi har adgang til kvalificeret arbejdskraft, så på den måde griber vores arbejde med udsatte ledige direkte ind i vores kerneforretning”, siger Flemming Bendt, adm. direktør for ISS Danmark.

Læs også: Rapportering skal give respekt

CSR People Prize har været uddelt af VFSA siden 1998. Prisen uddeles i to kategorier; en til mindre virksomheder (under 100 ansatte) og en til store virksomheder (over 100 ansatte).

-CHM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense