06.04.2021 | Medarbejder
Jagten på det rette job: Nu er arbejdsglæden der hver dag
Indhold fra partner Hvad er dette?
Det kan være svært at finde lige præcis det job, der passer til én. Men det kan lade sig gøre, også selvom man er tæt på pensionen. Joan Tornbjerg startede i virksomhedspraktik hos Lemvigh-Müller, og nu er hun fast vikar.
Med kun få år fra pensionsalderen tvivlede Joan Tornbjerg på, hun ville kunne finde lige præcis dét job, der ville give hende arbejdsglæde. "Jeg havde været fleksjobber i noget tid, men fandt ikke et job derigennem, der passede til mig. Og jeg var ved at opgive at finde noget andet. Det var hæsligt at bruge så meget tid og energi på at skrive ansøgninger og aldrig blive kaldt til en samtale," fortæller hun.
Samtidig med at Joan Tornbjerg sendte ansøgninger af sted i flæng og jagtede arbejdsglæden, oplevede Danmarks største stål- og teknikgrossist, Lemvigh-Müller, en enorm travlhed i håndværkerbutikken i Varde.
Derfor kontaktede Erik Grambow, der udover at arbejde i butikken også er tillids- og medarbejderrepræsentant i Lemvigh-Müller, en faglig konsulent fra HK Handel Sydjylland for gode råd og sparring.
Læs også: CSR-rapport: Sådan har Lemvigh-Müller taget ansvar
God idé blev til uundværligt samarbejde
Sammen fik de en idé: Den faglige konsulent kendte til Joan Tornbjergs situation og tænkte, at fire ugers virksomhedspraktik i håndværkerbutikken i det sydvestjyske ville være noget for hende.
Joan Tornbjerg fik tilbuddet. Det takkede hun ja til i februar 2020, og hendes hjælp viste sig at være uundværlig. Praktikperioden blev til en vikarstilling, og Joan Tornbjerg arbejder nu hver dag fra kl. 07 til kl. 10.
"At Joan løser de praktiske opgaver gør, at min kollega og jeg får foræret en masse tid til andre ting – såsom at vejlede kunderne, når de kommer ind i butikken. En service vi prioriterer højt og er stolte af at kunne yde," siger Erik Grambow, sælger hos Lemvigh-Müller.
"Jeg nyder sådan at være her. Det er en gave hver morgen at kunne stå op og glæde sig til at skulle på arbejde," siger Joan Tornbjerg.
Klima, miljø og energi

Lemvigh-Müller gør klar til nye krav til bæredygtighedsrapportering
Med sin ESG-rapport for 2022 vinder stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller to års forspring i forhold til EU’s nye, øgede krav til bæredygtighedsrapportering.
Indhold fra partner
Medarbejder

Sundhedstjek til lægens sjældne gæster
Ansatte hos Lemvigh-Müller kan få et gratis sundhedstjek i arbejdstiden. Tilbuddet gælder alle, men er en særlig håndsrækning til produktions-, lager- og logistikmedarbejdere, som typisk ikke overrender lægen.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Store branchespillere søsætter samarbejde om energioptimering
Stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller er gået sammen med en række førende producenter i et videnspartnerskab, der hjælper industrivirksomheder og offentlige institutioner med energioptimering og -konverting.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Lemvigh-Müller trækker i førertrøjen på ISO-certificeringer
Byggeriet og industrien har stigende interesse for ISO-certificeringer, oplever Lemvigh-Müller, der som den første i grossistbranchen går efter at få samtlige af sine 31 lokationer ISO-certificeret – til hele tre standarder.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Vi er din videnspartner på bæredygtighed
Der er lovgivning på vej, som handler om reducering af CO2-udledning. Dette gælder både bygningsreglementet, som har et CO2-loft, og hvor vi skal kunne dokumentere stålets CO2-udledning, og den kommende EU-taksonomi stiller ligeledes øgede krav til data og dokumentation omkring CO2-udledning.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

El-hjulene ruller og får ekstra pedal hos Lemvigh-Müller
På et år har Lemvigh-Müllers håndværkerbutikker i samarbejde med GLS tredoblet andelen af ekspresleveringer, der bliver kørt med elbiler. Nu bliver el-cyklerne rullet frem i København - noget der kan tage toppen af 'håndværker-ulvetimerne'.
Indhold fra partner