JD.com sender brintbiler og solscootere på gaden i Shanghai

50 lastbiler på brændselsceller og 50 soldrevne trehjulede scootere er blevet sat i drift i Shanghai hhv. Beijing af onlinemarkedspladsen JD.com, der vil gøre den berømte ’last mile’ CO2-fri.

De 50 soldrevne leveringsscootere rullede ud i Beijings gader i starten af juni. Foto: JD.com.

09.07.2018

CSR.dk

Bæredygtighed er blevet et vigtigt parameter i bydistribution, hvor elektriske lastbiler og cykler vinder frem flere steder i verden. Det vil man ikke stå tilbage for i Kina, hvor en af landets største aktører på onlinemarkedet, JD.com, på det seneste har sat flere grønne tiltag i søen.

Læs også: UPS på vej med 50 ellastbiler

Eller rettere på gaden, for det er helt konkret dér, JD har gjort sig bemærket for nylig. I starten af juni blev 50 soldrevne leveringskøretøjer således sendt ud i trafikken i hovedstaden Beijing. Der er her tale om trehjulede scootere – tricycles – med solpaneler på taget af den kasse, der udgør lastrummet.

Med et forbedret batteri kan en sådan trehjuler nu klare 45 km på en opladning, 50 procent mere end tidligere modeller, hvilket selvsagt giver mulighed for flere leverancer ad gangen.

Senest er JD så fulgt op med 50 egentlige lastbiler, der er blevet sat i drift i Shanghai. De får deres motorkraft fra brændselsceller med brint som fremdriftsmiddel. En opfyldning tager kun tre minutter og tillader op til 300 kilometers kørsel med 3,5 ton gods. Og den eneste ’udstødning’ er rent vand.

De to udrulninger slutter sig til JD’s eksisterende flåder af køretøjer drevet med vedvarende energi i kinesiske storbyer, der også tæller Chengdu. Derudover har selskabet et incitamentssystem, der opfordrer tredjepartslogistikpartnerne til at udskifte hundredtusindvis af køretøjer til versioner, der kan køre på vedvarende kilder.

"Styrken ved JD’s bæredygtige initiativer viser, at en grøn tilgang til logistik er gavnligt for miljøet, og meget mere. Ved at investere i disse teknologier og tilskynde vores partnere til at gøre det samme, håber vi at fremme grøn logistik på tværs af brancher", siger leveringschef for JD Logistics, Hui Wang.

"Disse første skridt ind i verden af vedvarende energi er begyndelsen på, hvad der skal blive til en gennemgribende revision af den måde, hvorpå vi leverer varer til vores kunder over hele landet på daglig basis. Det er en meget spændende tid", tilføjer han.

Bæredygtig indpakning og bionedbrydelig plast
Udover på transportfronten har JD også en stribe andre projekter i gang, der skal reducere koncernens miljømæssige fodaftryk på tværs af hele forsyningskæden. Det indebærer bl.a. brug af bæredygtig indpakning i distributionscentrene gennem partnerskaber med brands som Lego, Nestle og Unilever.

Sammenlagt vil man reducere antallet af kasser, der bliver brugt i forsyningskæden, med 10 mia. i 2020, ligesom 80 procent af materialerne skal være genanvendelige, mindst 50 procent af plastindpakningen skal være bionedbrydelig, og 100 procent af selve logistikpakningen skal være genbrugelig.

Læs også: Bring går over til CO2-fri levering

Endelig har man også installeret solpaneler på taget af sit Asia No.1-center i Shanghai, et tiltag man forventer at kopiere til sine øvrige distributionscentre rundt om i landet. I 2030 forventer JD således, at man vil drive ’verdens største soldrevne infrastruktursystem’, med et areal på 200 mio. m2.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online