Juletræsvirksomhed fletter verdensmål ind i sin forretningsmodel

Siden 2008 har Fair Trees produceret juletræer, der både tager hensyn til mennesker og natur. Målet har været at forbedre vilkårene for kugleplukkere i Georgien.

Fair Trees juletræer er blevet tildelt World Fair Trade- certifikatet for bl.a. at sikre medarbejderne ordentligt sikkerhedsudstyr. PR-foto..

03.06.2019

CSR.dk

Det har især handlet om at forbedre levevilkårene og arbejdsforholdene for kugleplukkerne i Georgien, der var vant til at indsamle juletræsfrø fra kogler i op til 30 meters højde - uden nødvendigt sikkerhedsudstyr.

”Med Fair Trees har vi villet sikre kogleplukkerne ordentlig løn, sikkerhedskursus og klatreudstyr af højeste EU-standard”, siger Marianne Bols.

Fair Trees Fonden støtter lokalt i Georgien og har bl.a. åbnet en tandklinik i regionen. PR-foto..

Investering i lokalområdet
For hvert solgt juletræ donerer Fair Trees et beløb til Fair Trees Fonden. Fonden støtter lokalt i Georgien og bidrager til forbedring af levevilkårene. Det sker i form af uddannelse og sundhed, hvor der bl.a. er åbnet en tandklinik i regionen. Seneste tiltag er brystcancerscreening til regionens kvinder.

”Set med mine øjne er det afgørende, at vi som producenter giver noget tilbage og bidrager positivt til udviklingen i de områder, som skaber grundlaget for vores forretning – og i sidste ende også for, at forbrugerne kan danse om juletræet med god samvittighed”, siger Marianne Bols.

Læs også: Social kapital styrker danske mejerier

Udover de ovennævnte tiltag har fonden også indgået samarbejde med en række sociale organisationer såsom Røde Kors, Red Barnet og SOS-børnebyer.

- SDN

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

03.12.2025CSR.dk

Ny værktøjskasse skal styrke det psykiske arbejdsmiljø

02.12.2025CSR.dk

Verdens største lakseproducent bag hver tredje alvorlige ulykke i britisk lakseindustri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online