Kapitalforvalter med syngende opsang: ”Politikere har kortsigtede svar på langsigtede problemer”

En aktiv bæredygtig investeringsstrategi har fået Peter Harrison og hans selskab Schroders blacklistet på tværs af republikanske delstater i USA. ”Det er en æresmedalje,” siger han selv.

29.09.2022

CSR.dk

”Hvis du har vores syn på bæredygtighed, vil flere amerikanske stater ikke længere bruge dig,” fortæller Peter Harrison, der er topchef i den globale kapitalforvalter Schroders, der ved udgangen af 2021 forvaltede 731,6 milliarder britiske pund (cirka 6226 milliarder kroner) på vegne af sine kunder.

Han og hans selskab er så godt som blacklistet, fordi de tog det bevidste valg at forgrønne deres investeringsstrategi. For i USA er klimaområdet gået hen og blevet en ideologisk kampplads mellem de republikanske og demokratiske politikere såvel som stater.

Men ifølge Peter Harrison nytter det ikke noget at ignorere jordens faresignaler og fortsætte investeringerne i olie og gas, som den republikanske stat Texas for eksempel tjener mange penge på. I virkeligheden er det hans forpligtelse at gøre sine kunder bevidst om bæredygtige alternativer, argumenterer Peter Harrison, fordi naturkatastrofer som ved et trylleslag kan gøre, at de gamle investeringer taber sin værdi.

“Det, der sker med klimaet og naturen, forsvinder ikke, som covid-19 gjorde. Det er en snebold, der ruller og bliver større. Hver dag er nye skovområder forsvundet,” siger Peter Harrison til Børsen.

Den tredje dimension

Netop derfor fastholder Schroders nu at vurdere kvaliteten af en investering på tre forskellige dimensioner i stedet for to:

“Da jeg begyndte i denne industri, var der to dimensioner. Den ene var afkast, den anden risiko. Nu er der tre, og det er impact – din påvirkning på omgivelserne. Den tredje dimension er til stede i alle industrier. Når vi for eksempel går i supermarkedet, ser vi på, hvad vi køber, vi tænker over, hvad der er i maden, så hvorfor tænker du ikke over, hvad der er i dit afkast?” uddyber Peter Harrison.

Og det er mere af denne tankegang, der skal til, hvis vi skal nå at bremse klimaforandringerne, argumenterer han. Der skal skrues ned for ubæredygtige investeringer og op for kapital i grønne, teknologiske løsninger på vores problemer.

“Investeringerne er i dag på cirka halvdelen af, hvad der skal til for at være på linje med Paris-aftalens målsætninger om 1,5 graders opvarmning. Vi har brug for 3000-4000 milliarder dollar årligt. Vi oplever, at der er masser af risikovillig kapital, vi har teknologien, men vi bremses af politik – af tilladelser til at gå i gang,” siger Peter Harrison med henvisning til erfaringen fra Schroders’ investeringer via Greencoat, der står bag mere end 30 investeringer i vedvarende energiinfrastruktur i Europa.

Læs også: Nyt finansieringsprogram skal genopbygge Ukraine grønt

Viljen blandt politikere til at vedtage nødvendig og hård lovgivning, der kan skubbe til både forbrug og investeringer, er alt for lav, argumenterer han:

”Jeg er bekymret for, at regeringer er som politikere; de har kortsigtede svar på langsigtede problemer. Det er præcis denne tankegang, der fik os ind i krisen".

For i virkeligheden er lovgivning i sig selv ikke nok. Det kræver, at lovgivningen er så fundamental, at det ændrer folks vaner og hverdagsmønstre – at det i bund og grund sætter en samfundsændring i gang.

”Personligt er jeg stor fan af CO2-skatter, det vil kunne styre adfærden. Vi står over for at bygge den største industri nogensinde (vedvarende energi, red.), og vi skal gøre det på under 30 år. Jeg vil være optimist, men er det ikke. Jeg ser ikke folk hoppe med begge ben”, siger Peter Harrison og tilføjer: 

"​Du kan ikke bare indføre en lov, du skal ændre folks værdier og forståelse".

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Reporting Beyond CSRD

- What and How

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online