Klima: Det kan ikke betale sig at importere affald på lang sigt

Danske forbrændingsanlæg importerer affald til at lave fjernvarme, men den stigende konkurrence på renere energikilder betyder, at det om ti år ikke længere er en fordel. Det viser en ny analyse.

Om ti år kan det ikke længere betale sig at importere affald til Danmark, ifølge ny analyse. Arkivfoto..

20.12.2018

CSR.dk

”Tidligere rapporter har påvist, at import af affald til eksisterende overkapacitet betaler sig. Vi går et skridt videre og ser på klimaeffekten af importen i en hel bunke forskellige scenarier frem mod 2035. Her kan vi se, at import af affald i fremtiden i de fleste scenarier er en dårlig idé ud fra et klimamæssigt synspunkt”, siger professor Marie Münster fra DTU Management til ing.dk.

Det er Marie Münster der sammen med ph.d.-studerende Amalia Pizarro-Alonso står bag rapporten, i samarbejde med postdoc. Ciprian Cimpan fra Syddansk Universitet. Analysen er en del af et internationalt forskningsprojekt om affald kaldet TopWaste finansieret af Innovationsfonden.

Analysen konkluderer, at de danske forbrændingsanlæg skal tilpasses den mængde affald, der produceres af danskerne.

”Forbrændingskapaciteten falder stille og roligt nu, fordi anlæggene bliver gamle, så allerede om få år skal vi bygge nye anlæg. Vores fremskrivninger viser ligeledes en centralisering af forbrændingsanlæg, således at affaldsforbrænding hovedsagelig bliver en energikilde til fjernvarme i de store byer”, siger hun.

Bæredygtige tiltag ændrer markedet
At det ikke længere kan betale sig på klimaregningen at importere affald om ti år skyldes de bæredygtige energitiltag. Marie Münster forklarer, at de affaldsprognoser der anvendes i dag er baseret på Finansministeriets vækstprognose og at der ikke er den store sammenhæng mellem affaldsproduktion og økonomisk udvikling.

”Med disse forudsætninger og gældende krav til affaldssortering kommer vi frem til, at der bliver ved med at være nogenlunde den samme mængde affald til forbrænding i 2035 som i 2014”, siger professoren til ing.dk.

Grunden til at det kan betale sig at importere affald i dag skyldes, at anlæggenes kapacitet skal udnyttes fuldt ud samt at alternativet ville være at bruge fossile brændstoffer.

Dansk Affaldsforenings direktør, Charlotte Fischer, er enig i rapportens konklusion:

”Vi ved, at det giver samfundsøkonomisk og selskabsøkonomisk mening at importere affald i den nuværende situation med overkapacitet samlet set. Men vi er også helt enige i, at vi selvfølgelig ikke skal bygge ny affaldskapacitet alene for at kunne importere affald”, siger hun til ing.dk.

Læs også: Energiforlig skal gøre det nemmere at udnytte restaffald end at fælde nye træer

Energistyrelsen vurderer, at der tidligst vil være en affalds-underkapacitet på landsplan efter år 2025.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J