Klimaforandringer, elbiler og veganisme: Nye tal fra Google viser markant stigning i danskernes grønne interesse

"Hvad er klimakrisen?", og "hvad gør McDonalds for klimaet?" er to af årets mest googlede klimaspørgsmål blandt danskerne, som det seneste år har søgt på klimarelaterede emner som aldrig før.

”Danskernes søgeadfærd på Google giver et meget præcist billede af, hvad der reelt optager folk lige nu," mener Googles kommunikationschef. Arkivfoto..

25.04.2023

CSR.dk

Klimaet har i flere år været et brandvarmt emne i den offentlige debat, men alligevel er klimarelaterede emner alene det seneste år steget markant i søgeinteresse på Google. Det viser nye tal, som Google har trukket i forbindelse med, at det i lørdags var Earth Day.

Der bliver således googlet grøn omstilling mere end nogensinde herhjemme. Søgninger på 'klimaforandringer' er i løbet af det seneste år steget med 78 procent, mens ord som 'ESG' er steget med 71 procent, 'solenergi' med 51 procent og 'klima' med 44 procent.

Læs også: Analyse: Færre end hver anden forbruger tænker bæredygtighed ind i deres onlinekøb

Målt på rå søgevolumen er de mest søgte emner i klimakategorien de mere nære såsom elbiler, elcykler, veganisme og genbrug.

”Danskernes søgeadfærd på Google giver et meget præcist billede af, hvad der reelt optager folk lige nu. Og det er helt tydeligt, at danskernes interesse for klimaet bliver ved med at vokse markant. Mange oplever klimaforandringerne som mere nærværende - både som politisk emne og langt ind i deres egen hverdag og de valg, de træffer,” siger Jesper Vangkilde, kommunikationschef for Google i Danmark.

Klimaforandringer som timelapse
Selvom klimaforandringerne fylder mere i danskernes tanker, kan de stadig være svære at få øje på med det blotte øje.

Foruden offentliggørelsen af de seneste klima-søgetrends har Google derfor også opdateret Timelapse-funktionen i Google Earth, der gør det muligt at se, hvordan menneskeskabte klimaforandringer siden 1984 år for år har sat sine spor på kloden.

Læs også: Rapport: Kommunernes klimaindsats går længere end den nationale målsætning

Indtil nu har databasen rakt frem til 2020, men den er netop blevet opdateret med nye billeder fra 2021 og 2022. Funktionen er baseret på millioner af satellitbilleder fra blandt andet NASA og dækker samtlige steder på jorden.

Billederne er sat sammen til timelapse-videoer, som tydeligt illustrerer den accelererende udvikling gennem de seneste 38 år. Eksempelvis i store
skovområder i Californien og Egyptiske ørkenlandskaber - eller sågar Middelgrundens vindmøllepark herhjemme.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark