Klimaforandringer, elbiler og veganisme: Nye tal fra Google viser markant stigning i danskernes grønne interesse

"Hvad er klimakrisen?", og "hvad gør McDonalds for klimaet?" er to af årets mest googlede klimaspørgsmål blandt danskerne, som det seneste år har søgt på klimarelaterede emner som aldrig før.

”Danskernes søgeadfærd på Google giver et meget præcist billede af, hvad der reelt optager folk lige nu," mener Googles kommunikationschef. Arkivfoto..

25.04.2023

CSR.dk

Klimaet har i flere år været et brandvarmt emne i den offentlige debat, men alligevel er klimarelaterede emner alene det seneste år steget markant i søgeinteresse på Google. Det viser nye tal, som Google har trukket i forbindelse med, at det i lørdags var Earth Day.

Der bliver således googlet grøn omstilling mere end nogensinde herhjemme. Søgninger på 'klimaforandringer' er i løbet af det seneste år steget med 78 procent, mens ord som 'ESG' er steget med 71 procent, 'solenergi' med 51 procent og 'klima' med 44 procent.

Læs også: Analyse: Færre end hver anden forbruger tænker bæredygtighed ind i deres onlinekøb

Målt på rå søgevolumen er de mest søgte emner i klimakategorien de mere nære såsom elbiler, elcykler, veganisme og genbrug.

”Danskernes søgeadfærd på Google giver et meget præcist billede af, hvad der reelt optager folk lige nu. Og det er helt tydeligt, at danskernes interesse for klimaet bliver ved med at vokse markant. Mange oplever klimaforandringerne som mere nærværende - både som politisk emne og langt ind i deres egen hverdag og de valg, de træffer,” siger Jesper Vangkilde, kommunikationschef for Google i Danmark.

Klimaforandringer som timelapse
Selvom klimaforandringerne fylder mere i danskernes tanker, kan de stadig være svære at få øje på med det blotte øje.

Foruden offentliggørelsen af de seneste klima-søgetrends har Google derfor også opdateret Timelapse-funktionen i Google Earth, der gør det muligt at se, hvordan menneskeskabte klimaforandringer siden 1984 år for år har sat sine spor på kloden.

Læs også: Rapport: Kommunernes klimaindsats går længere end den nationale målsætning

Indtil nu har databasen rakt frem til 2020, men den er netop blevet opdateret med nye billeder fra 2021 og 2022. Funktionen er baseret på millioner af satellitbilleder fra blandt andet NASA og dækker samtlige steder på jorden.

Billederne er sat sammen til timelapse-videoer, som tydeligt illustrerer den accelererende udvikling gennem de seneste 38 år. Eksempelvis i store
skovområder i Californien og Egyptiske ørkenlandskaber - eller sågar Middelgrundens vindmøllepark herhjemme.

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C