Klimaforandringer, elbiler og veganisme: Nye tal fra Google viser markant stigning i danskernes grønne interesse

"Hvad er klimakrisen?", og "hvad gør McDonalds for klimaet?" er to af årets mest googlede klimaspørgsmål blandt danskerne, som det seneste år har søgt på klimarelaterede emner som aldrig før.

”Danskernes søgeadfærd på Google giver et meget præcist billede af, hvad der reelt optager folk lige nu," mener Googles kommunikationschef. Arkivfoto..

25.04.2023

CSR.dk

Klimaet har i flere år været et brandvarmt emne i den offentlige debat, men alligevel er klimarelaterede emner alene det seneste år steget markant i søgeinteresse på Google. Det viser nye tal, som Google har trukket i forbindelse med, at det i lørdags var Earth Day.

Der bliver således googlet grøn omstilling mere end nogensinde herhjemme. Søgninger på 'klimaforandringer' er i løbet af det seneste år steget med 78 procent, mens ord som 'ESG' er steget med 71 procent, 'solenergi' med 51 procent og 'klima' med 44 procent.

Læs også: Analyse: Færre end hver anden forbruger tænker bæredygtighed ind i deres onlinekøb

Målt på rå søgevolumen er de mest søgte emner i klimakategorien de mere nære såsom elbiler, elcykler, veganisme og genbrug.

”Danskernes søgeadfærd på Google giver et meget præcist billede af, hvad der reelt optager folk lige nu. Og det er helt tydeligt, at danskernes interesse for klimaet bliver ved med at vokse markant. Mange oplever klimaforandringerne som mere nærværende - både som politisk emne og langt ind i deres egen hverdag og de valg, de træffer,” siger Jesper Vangkilde, kommunikationschef for Google i Danmark.

Klimaforandringer som timelapse
Selvom klimaforandringerne fylder mere i danskernes tanker, kan de stadig være svære at få øje på med det blotte øje.

Foruden offentliggørelsen af de seneste klima-søgetrends har Google derfor også opdateret Timelapse-funktionen i Google Earth, der gør det muligt at se, hvordan menneskeskabte klimaforandringer siden 1984 år for år har sat sine spor på kloden.

Læs også: Rapport: Kommunernes klimaindsats går længere end den nationale målsætning

Indtil nu har databasen rakt frem til 2020, men den er netop blevet opdateret med nye billeder fra 2021 og 2022. Funktionen er baseret på millioner af satellitbilleder fra blandt andet NASA og dækker samtlige steder på jorden.

Billederne er sat sammen til timelapse-videoer, som tydeligt illustrerer den accelererende udvikling gennem de seneste 38 år. Eksempelvis i store
skovområder i Californien og Egyptiske ørkenlandskaber - eller sågar Middelgrundens vindmøllepark herhjemme.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V