KLM vil have miljøvenlige fly

Miljøchefen for flyselskabet KLM ønsker sig fly, der støjer og forurener mindre.

Hollandske KLM ønsker at være mere bæredygtige i luften. PR-foto.

04.04.2018

CSR.dk

”I dag er flyselskaberne helt afhængige af evnen til at sende nyskabende fly på markedet,” siger Inka Pieter, chef for KLM’s afdeling for miljø og bæredygtighed, til Politiken.

KLM har inviteret europæiske journalister til Amsterdams Schipol-lufthavn til at høre nærmere om selskabets tanker om miljø og bæredygtighed. Her forklarer miljøchefen, at den klassiske jumbojet Boeing 747, som andre selskaber er ved at skrotte, spiller en central rolle i KLM’s program for bedre bæredygtighed.

”Det flyver på biobrændstof på et antal afgange på ruten mellem Amsterdam og Los Angeles. Biobrændstof kan fremstilles af sukkerrør og rester fra tobaksproduktion, og det giver en væsentlig reduktion af CO2-udslip. Men biobrændstof er dyrt og findes kun i begrænsede mængder. For 10 år siden kostede biobrændstof 5-6 gange så meget som normalt flybrændstof. Nu er prisen faldet til det dobbelte,” siger Inka Pieter til Politiken.

Billigere biobrændstof
Et af Inka Pieters ønsker er således en større udbredelse af biobrændstof. Flyselskabets flåde på 160 fly omfatter ikke mange eksemplarer af nyeste generation af fly, der er mere økonomiske end de ældre fly, og derfor vil blligere biobrændsel være en god genvej til mindre CO2-udslip.

Læs også: Norwegian lancerer nyt bæredygtighedsinitiativ

KLM’s fly havde i 2017 en gennemsnitsalder på 10 år, hvor Boieng 747-erne er blandt de ældste. Ifølge branchesitet check-in.dk vil KLM stoppe med at flyve med 747’ere i 2021.

-JJK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

21.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense