Kommuner og regioner vælger bæredygtigt træ

Partnerskabet for Offentlige Grønne Indkøb forpligter sig nu til, at det træ de indkøber, skal være bæredygtigt. I alt 14 kommuner og regioner er en del af samarbejdet.

Partnerskabet for Offentlige Grønne Indkøbs i alt 16 medlemmer vil frem over udelukkende købe bæredygtigt træ og miljømærkede rengøringsmidler. .

22.11.2016

CSR.dk

I alt 16 medlemmer har gennem Partnerskabet for Offentlige Grønne Indkøb forpligtet sig til fremover udelukkende at benytte bæredygtigt træ til bygge- og anlægsopgaver.

Partnerskabet blev grundlagt af Miljøministeriet tilbage i 2006 – dengang var der tre medlemskommuner. I dag tæller medlemmerne 12 kommuner og to regioner samt VandCenter Syd og Miljø- og Fødevareministeriet. Tilsammen køber de 16 medlemmer ind for 50 mia. kr. årligt.

”Kommuner og regioner er med til at drive den grønne udvikling. Det er ikke anderledes, end når vi selv står i supermarkedet. Hvis mange efterspørger de miljøvenlige produkter, så stiger udbuddet. Der er grund til at rose de kommuner og regioner, som har meldt sig som frontrunnere i partnerskabet. De viser vejen for andre og er med til at skabe incitament for virksomheder til at tænke mere grønt”, siger miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen.

Bæredygtigt træ og miljørigtig rengøring
Konkret har partnerskabet indført to nye indkøbsmål. Ét omhandlende bæredygtigt træ – dvs. at det indkøbte træ ikke må komme fra ulovlig skovfældning eller medvirke til rydning af skov. Og et andet omhandlende miljørigtige rengøringsmidler, hvilket indebærer, at medlemmerne forpligter sig til kun at købe rengøringsmidler og rengøringsservice, som lever op til miljømærkerne, såsom blomsten eller svanen.

Læs også: Bæredygtigt træ fyldte på arkitekturmesse

Regionsformand i Region Midtjylland, Bent Hansen, er glad for at være med i det grønne initiativ:

”Region Midtjylland prioriterer grøn omstilling højt. Vi har et ønske om at være med helt fremme og skubbe på udviklingen af grønne løsninger og produkter. Og grønne løsninger og besparelser går ofte hånd i hånd, da f.eks. mindre energi-, vand- eller varmeforbrug giver besparelser på driftsudgifterne”, siger Bent Hansen.

Læs mere om det bæredygtige partnerskab her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg