Kun tre ud af de 17 danske pensionsselskaber har sat kortsigtede klimamål

Langt de fleste pensionsselskaber har langsigtede klimamål, men bakker ikke op med kortsigtede mål. "Skuffende", lyder det fra ekspert

16.03.2021

CSR.dk

Kun tre ud af de 17 danske pensionsselskaber har sat kortsigtede klimamål.

Det skriver Finans.

Politisk direktør i Mellemfolkeligt Samvirke Lars Koch finder det skuffende, at tallet ikke er større.

»Det er varm luft, hvis man sætter et mål for 2050 uden at bakke det op med kortsigtede mål. Vi har dødtravlt med den grønne omstilling, og det er skuffende, at så få danske pensionsselskaber rykker på det,« siger han.

Det er selskaberne PensionDanmark, Akademikerpension og Danica, der som de eneste har opsat kortsigtede mål. Det har de gjort igennem FN-initiativet Net-Zero Asset Owner Alliance, som er en international sammenslutning af institutionelle investorer, der forpligter sig til at reducere CO2-aftrykket fra deres investeringer allerede fra 2025.

Læs også: EU-krav strammer op på grønne påstande i finanssektoren

»Jo længere vi udskyder de konkrete initiativer, jo sværere bliver det at nå målet. Hvis man har forpligtet sig til at leve op til Parisaftalen, er man også nødt til at sætte løbende mål for, hvordan man kommer derhen”, påpeger PensionDanmarks adm. direktør, Torben Möger Pedersen.

Hos Danica, der ellers tidligere har fremstået som et af de pensionsselskaber med de vageste klimamål, har man skruet ambitionsniveauet gevaldigt op.

Danica har sat sine 2025-mål for de sektorer, som er vigtigst i forhold til klimapåvirkningen. Det gælder sektorerne energi, forsyning, transport, stål og cement, hvor udledningerne skal reduceres med 15-35 procent opdelt i forhold til, hvad der er muligt og har størst effekt.

• Energisektoren: -15 procent (scope 1, 2 og 3).
• Forsyningssektoren: -35 procent (scope 1).
• Transportsektoren: -20 procent (scope 1/scope 3).
• Stålsektoren: -20 procent (scope 1 og 2).
• Cementsektoren: -20 procent (scope 1).

Læs også: De bæredygtige investeringer buldrer fremad

”Jeg tror jo ikke på, at vejen til en bæredygtig verden kun går igennem eksklusion af selskaber, som forurener meget. Man er selvfølgelig nødt til at ekskludere, hvis selskaber ikke bevæger sig i den rigtige retning, men det er lige så vigtigt, at vi har et aktivt ejerskab og skubber virksomheder over i den bæredygtige retning. Det kræver meget arbejde. Dertil kommer, at vi jo hele tiden skal sørge for, at vores grønne fokus ikke går ud over afkastet. Og så er den tredje store udfordring, at adgangen til CO2-data stadig er på et tidligt stadie”, siger Danica-direktør Ole Krogh Petersen.

Særligt data-udfordringen er markant på tværs af brancher. Scope 3 udledninger, der dækker over ikke-kontrollerbare udledninger fra leverandører og kunder, halter i særdeleshed.

Ifølge en undersøgelse foretaget af Finans er det kun en fjerdedel af Danmarks 100 største virksomheder, der oplyser reduktionsmål for scope 3.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online