De bæredygtige investeringer buldrer fremad

Pengestrømmen ind i de bæredygtige investeringer stiger hurtigere end strømmen ind i de traditionelle aktiver, viser undersøgelse.

16.12.2020

CSR.dk

Verdens største investor og kapitalforvalter, Blackrock har lavet en undersøgelse, der kortlægger udviklingen i bæredygtige investeringer blandt 425 af Blackrocks største investorer i 27 lande – Danmark inklusiv.

Det skriver Børsen. 

Billedet er tydeligt: De bæredygtige investeringer buldrer fremad – faktisk i en sådan grad at respondenterne vurderer, at den den nuværende 18 procent globale eksponering i bæredygtige investeringer vil stige til 37 procent indenfor fem år.

Det ses også tydeligt på pengestrømmen ind i de bæredygtige investeringer, som siden 2016 er fordoblet fra 895 mia. dollar til 1833 mia. dollar i september i år.

“Det at strømmen ind i bæredygtige aktiver stiger hurtigere end strømmen ind i vores traditionelle aktiver, siger meget om, hvordan vores kunder og investorer overalt i verden omfavner bæredygtighed,” udtaler Christian Hyldahl, en af to chefer for det kontinentale Europa for Blackrock.

Læs også: De europæiske olieselskaber er langt foran de amerikanske på den grønne omstilling

Undersøgelsen viser også, at det største fokus lige nu er på klimaet sammenlignet med de sociale- og ledelsesmæssige forhold. Hvor der i dag er større fokus på de ledelsesmæssige forhold end de sociale forhold, mener flere investorer at interessen for de sociale forhold vil overstige de ledelsesmæssige forhold indenfor tre-fem år. Det spås dog at klimaet fortsat vil være det primære fokus en del år frem.

Undersøgelsen viser desuden, at de bæredygtige investeringer er mest udbredte i regionen EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika) mens APAC (Asia-Pacific) og AMRS (Brasilien, Canada, Colombia og USA) først lige er ved at få øjnene op for bæredygtighed.

Eksempelvis svarer 64 procent af de adspurgte investorer i EMEA, at de bæredygtige investeringer eller bæredygtighed i investeringsprocesserne og -resultaterne er “meget vigtige”, mens det kun gælder 32 procent i APAC.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark