Landbruget er Danmarks store miljøsynder

Ny EU-rapport peger på landbruget som værende Danmarks største udfordring, når det handler om miljøet.

Pesticider fra landbruget er ifølge EU-rapport stort problem i Danmark. Arkivfoto. .

15.02.2017

CSR.dk

Rapporten er en del af en EU-kampagne, der skal motivere medlemslandene til hurtigere at tilpasse sig EU’s miljølovgivning, og den vurderer, at landets største miljøudfordring er forurening forbundet med landbruget. På en kedelig andenplads ligger luftforureningen i byerne.

Naturen skal beskyttes bedre
EU peger især på, at Danmark halter bagud, når det kommer til naturbevaring. EU har som mål at stoppe tabet af biodiversitet i medlemslandene, og her er de såkaldte Natura 2000-områder vigtige.

Natura 2000-områder har som formål at beskytte naturen og fremme biodiversiteten. I Danmark udgør Natura 2000-områderne kun 8,3 procent af det samlede, danske areal og det mener EU, er alt for lidt. Derudover bliver de Natura 2000-områder, der findes i landet, udsat for landbrugets brug af pesticider og gødning.

Danmark klarer det desuden ringe i forhold til mange andre EU-lande – af det samlede EU-areal dækker Natura 2000 18,1 procent.

Udover landbruget gør luftkvaliteten i byerne sig negativt bemærket hos EU. Mange danskere bliver syge af luftforurening og ender med at dø for tidligt.

I 2013 døde 2.890 danskere for tidligt grundet for høje koncentrationer af fine- og ultrafine partikler i kroppen. Rapporten vurderer, at luftforurening i Danmark hvert år koster danskerne 814.000 sygedage.

Vi smider meget ud – men håndterer affaldet godt
Vi gør dog også noget rigtigt. Selvom en gennemsnitlig dansker smider 758 kg affald ud om året – hvilket er langt over EU-gennemsnittet på 475 kg – kan vi finde ud af at håndtere den store mængde affald.

Det betyder, at kun én procent af affaldet ender på lossepladsen, og det er betydeligt lavere end de 25 procent, som er EU-gennemsnittet.

Læs også: Danske øko-virksomheder styrker eksporten

Derudover roser EU Danmark for tiltag, der går mod en cirkulær økonomi. Det er blandt andre initiativer som ’Danmark uden affald 2’ og ’Danmarks grønne investeringsfond’.

Læs hele rapporten om Danmarks miljøudfordringer samt forslag til forbedringer her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

28.10.2025CSR.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025CSR.dk

Flere klimaskader og stigende bekymring men ingen samlet plan i sigte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Integrating Data into Business Strategy

This webinar will help businesses to value Scope 3 beyond compliance and regulatory needs and begin to recognise it as a source of value creation within their low-carbon transition. It will provide an overview of how leading businesses have elevated Scope 3 data into strategic decision-making for the whole business, through demonstrating the business case to key functions, and assessing the impacts of emissions reduction activities against relevant KPIs.

Dato

30.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online