Lego sætter milliarder af til bæredygtighedsboost

Kongen af klodser er ikke helt tilfreds med, hvor hurtigt det går med at gøre virksomheden og dens aktiviteter bæredygtige. Breve fra børn har inspireret til nye tiltag.

Børn har testet de nye poser og var glade for, at de er lette at åbne. Foto: Lego Gruppen. Foto: LEGO

18.09.2020

CSR.dk

Mandag d. 15. september 2020 fortalte LEGO Gruppen i en pressemeddelelse, at de vil investere op til 2,5 milliard kroner over tre år i at få fart på deres aktiviteter inden for bæredygtighed og socialt ansvar. Pengene skal dække både langsigtede investeringer og løbende omkostninger.

“Vi må ikke glemme de fundamentale udfordringer, som de kommende generationer står overfor. Det er afgørende, at vi handler nu for at beskytte planeten og kommende generationer. Vores virksomhed har børn som vores rollemodeller, og vi er inspireret af de millioner af børn, der efterlyser handling nu i kampen mod klimaforandringer. De skal have adgang til at udvikle de færdigheder en bæredygtig fremtid kræver,” udtaler Niels B. Christiansen, adm. direktør i Lego-koncernen, i en pressemeddelelse.

Nye poser i papir
Har man købt et Lego-sæt de seneste 20 år, vil man kunne huske de knitrende plastikposer, klodserne er pakket i inde i æsken. Dem begynder Lego fra 2021 at erstatte med FSC-certificerede, genanvendelige papirposer.

De nuværende poser er engangsplast, og koncernen har ifølge Niels B. Christiansen har fået mange brev fra børn, som beder om at Lego fjerne netop denne type plast.

Lego har derfor testet forskellige prototyper sammen med forældre og børn, og den valgte papirpose var en favorit hos børnene, fordi den ifølge dem var miljøvenlig og nem at åbne.

Investerer også i børn
Børn er dog andet og mere for Lego end målgruppe og testpersoner. De 2,5 milliarder dollar vil derfor også blive investeret i en opskalering af virksomhedens arbejde med at nå børn i nød.

Målet er inden 2022 at nå ud til otte millioner børn med aktiviteter gennem Lego Fonden og dens samarbejder med Unicef, Red Barnet og lokale partnere om at give børn adgang til leg og muligheder for at udvikle deres evner udi problemløsning, samarbejde og kommunikation – ved hjælp af Lego. I 2019 var samme tal 1.8 millioner.

Samtidig vil 2 millioner forældre og andre omsorgspersoner bliver uddannet i legens fordele og vigtighed, og indsatsen for at børn kan færdes sikkert online fortsætter og udvides også.

Lego Fonden bruger 25 procent af overskuddet fra Lego Gruppen til at finansiere aktiviteter denne type aktiviteter.

En anden måde at give flere børn adgang til leg med Legoklodser er udrulningen af Lego Replay, som opfordrer folk til at donere deres brugte klodser til børn, der ellers ikke ville have adgang til leg med Lego. Konceptet er blevet testet i USA i 2019 og vil blive lanceret i to yderligere lande inden udgangen af 2022.

Resten af pengene til materialer og miljømål
Lego Gruppens største indsats for bæredygtighed har siden 2015 være målet om inden 2030 at udvikle bæredygtige materialer, som alternativ til det olie-baserede plast klodserne laves af i dag. Det arbejde vil også modtage nye midler over de næste tre år, så man kan komme længere end de 2 procent af produktionen, der i dag er baseret på bæredygtige materialer. 

Lego Gruppen har ligeledes angivet opdaterede målsætninger for reducerede CO2-udledninger, affaldsmængeder og -håndtering og vandforbrug.

Virksomheden havde i 2018 og 2019 et overskud efter skat på omkring otte milliarder kroner. 

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

08.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København