LEGO vil give børn og unge en stemme under COP26

LEGO Koncernen opfordrer verdens ledere til at inddrage børns syn på, hvordan vi kan håndtere klimakrisen.

05.11.2021

CSR.dk

Et stort klima-forskningsprojekt blandt børn og unge munder nu ud i en vejledning til politiske beslutningstagere i forbindelse med COP26 klimastormødet i Glasgow. Vejledningen er bygget op som en byggevejledning med reference til de byggevejledninger, der altid følger LEGOs produkter.

Vejledningerne, der er udviklet som en del af LEGO Koncernens 'Build the Change'-program, er baseret på forskning og workshops med over 6.000 8-18-årige verden over.

Byggevejledningen understreger beslutningstagernes ansvar for at levere på klimaændringer for dem, der vil blive mest berørt – næste generation. Det er håbet, at vejledningen vil hjælpe med at minde ledere om at placere børn i spidsen for klima-diskussionerne.

Undersøgelsen viste blandt andet at 48 procent af børnene tænker på miljøet en gang om ugen, mens 11 procent tænker på det dagligt. 68 procent af børnene ønsker et job, der ikke skader miljøet, og 51 procent ønsker at forfølge en karriere, der aktivt forbedrer miljøet.

Læs også: Topchef i energiopråb: Vi har brug politisk handling nu

Vejledningen, der som vil blive overdraget til politiske beslutningstagere ved COP26, indeholder følgende 10 instrukser:

1. Reducer forurening og affald
2. Øg fokus på at beskytte naturen
3. Ændr love og regler omkring bæredygtighed
4. Stop med at ignorere problemet: Gør mere
5. Uddan folk i alle aldre
6. Indfør programmer til at reducere drivhusgas-udledninger
7. Samarbejd internationalt for at dele viden og løsninger
8. Ledere, ændr din egen adfærd og vis det gode eksempel
9. Invester mere i at beskytte miljøet
10. Hjælp mennesker og fremtidige generationer

"Hos LEGO Koncernen arbejder vi hårdt på at være medvirkende til at bygge en bæredygtig fremtid og skabe en bedre verden, som vores børn kan arve. Vi er gået sammen med unge mennesker over hele kloden for at udvikle byggevejledningen til en bedre verden, der giver børn en stemme og
sørge for, at deres stemme bliver hørt af verdens ledere under COP26”, siger
Tim Brooks, VP for Environmental Responsibility hos LEGO Koncernen.

Initiativet er en del af LEGO Koncernens bredere bæredygtighedsambitioner, som omfatter betydelige investeringer i at gøre dets produkter og drift mere bæredygtige. Virksomheden er også engageret i at bruge læring gennem leg til at inspirere børn til at hjælpe med at bygge en bæredygtig fremtid.

Se byggevejledningerne her

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup