Lemvigh-Müller energioptimerer sine ejendomme

Grossisten Lemvigh-Müller er gået i gang med at energirenovere sine egne ejendomme, dels for selv at blive grønnere, men også for at hjælpe installatørerne ind på et attraktivt vækstmarked.

En stor del af Lemvigh-Müllers ejendomme er af ældre dato og opført før, der for alvor var energikrav til nye bygninger. Derfor har grossisten store muligheder for både at spare på CO2-udslippet og pengene. Foto: Claus Kunckel..

02.12.2014

CSR.dk

”Vi har omkring 30 ejendomme i hele landet – fra kontorer til lagerhaller og butikker. I første omgang har vi valgt de ejendomme ud, hvor der er størst potentiale for at opnå energibesparelser. Vi har på nuværende tidspunkt gået vores ejendomme i Slagelse, Gladsaxe og Thisted igennem, og i Slagelse er vi næsten færdige med energirenoveringen”, siger Jeanne Palmbo, facilitychef i Lemvigh-Müller.

Store besparelser
En stor del af Lemvigh-Müllers ejendomme er af ældre dato og opført før, der for alvor var energikrav til nye bygninger. Derfor har grossisten store muligheder for både at spare på CO2-udslippet og pengene. Alene i Slagelse kan Lemvigh-Müller spare knap 300.000 kroner om året på varme og el.

Viden om et attraktivt marked
Men det er ikke kun de store besparelser og klimahensynet, der ligger til grund for energirenoveringen. Stål- og teknikgrossisten, der blandt andet forhandler produkter og løsninger til energioptimering, vil gerne selv høste erfaring og viden inden for energirenovering, der kan bruges til at sparke døren ind til markedet for energirenovering sammen med el- og VVS-installatørerne.

”Energioptimering er et kæmpe vækstområde, og det vil vi gerne byde ind på sammen med el- og VVS-installationsbranchen. Vi står selv for at udføre beregningerne, udarbejde udbudsmateriale og søge tilskud på vores egne ejendomme, og på den måde viser vi installatørerne, at Lemvigh-Müller har alle de kompetencer, der er nødvendige, hvis man for alvor skal ind på markedet for energirenovering”, siger salgsingeniør Peter Stjerne Hansen.

Læs også: Flere virksomheder har fået øjnene op for energioptimering

Han mener, at det er vigtigt, at man på tværs af fagskel kan kombinere de forskellige energitiltag, så de giver størst mulig effekt og besparelse. Derfor kan installatørerne få teknisk sparring og hjælp inden for alle fagområder - fra belysning og varme til brugsvand og ventilation hos Lemvigh Müller.

”I samråd med os har de mulighed for at udarbejde komplette løsningsforslag – også på store, komplekse entrepriser. Vi kan med andre ord hjælpe dem med at få opgaverne”, siger Peter Stjerne Hansen.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J