Lovgivning bremser Københavns grønne omstilling

Reglerne for kommuners brug af solcelleanlæg til eget forbrug blev ændret kort efter Københavns Kommune havde indkøbt flere solcelleanlæg tilbage i 2013. Det betyder nu, at kommunen ikke selv må bruge den bæredygtige, billige strøm, men i stedet taber stort på at drive anlæggene.

Bellahøj Svømmestadion er et af de fire byggerier, hvis solcelleanlæg Københavns Kommune nu driver med underskud grundet ændrede regler. Foto: flickr/Anders Illum.

03.01.2017

CSR.dk

Tilbage i 2013 indkøbte Københavns Kommune fire solcelleanlæg, der skulle pryde tagene på Dyvekeskolen, Sundby Idrætspark, Bellahøj Svømmestadion og Sundby Bad, skriver Politiken. Den billige, grønne strøm skulle bruges til at gøre institutionerne selvforsynende på området og var et led i kommunens klimaplan.

”Vi har brug for, at vi både som borgere og kommunale myndigheder kan handle i god tro til lovgiver. Reglerne blev strammet, lige efter at vi i god tro indkøbte anlæggene. Havde vi kendt de absurde regler, havde vi brugt pengene til en anden grøn investering”, udtaler Københavns overborgmester Frank Jensen (S) til Politiken. .

Men nu er anlæggene blevet en hæmsko mere end noget andet.

Kort efter kommunens indkøb besluttede Folketinget, at kommunale solcelleanlæg var omfattet af elforsyningsloven og dermed skulle betragtes på linje med kraftvarmeværker.

Hvert enkelt anlæg skulle derfor udskilles i et selskab, hvilket betyder, at København skal sælge den grønne strøm fra solcelleanlæggene ind i elnettet.

Ydermere droppede Folketinget i maj måned sidste år en støtteordning til solceller, der sikrede en pris på 60 øre per kwh i de første ti år. Det har den konsekvens at den bæredygtige strøm nu sælges til spotpris på den nordiske elbørs, pt. 18 øre per kwh.

Københavns Kommune skal altså nu bruge cirka 1,2 millioner kroner på overhovedet at drive anlæggene videre, skriver Politiken.

Derudover estimerer kommunens økonomiforvaltning, at København skal bruge yderligere 250.000 kroner om året på at dække anlæggenes driftsunderskud de næste ti år. Og sidst men ikke mindst kommer en udgift på 610.000 kroner i momsrefusion, som Københavns Kommune skal betale til staten, fordi anlæggene ikke længere direkte er ejet af kommunen.

Pengene bliver taget fra en pulje, der var afsat til at indkøbe og installere flere solcelleanlæg på eksisterende, kommunale bygninger.  

”Absurde regler”
Københavns overborgmester Frank Jensen (S), kalder reglerne absurde:

”Det er absurd, at man forhindrer os i at bruge vores egenproducerede grønne strøm fra tre velfungerende anlæg. Dejlig billig strøm, som reducerer vores CO2-udslip”, siger overborgmesteren til Politiken. Han tilføjer:

”Vi har brug for, at vi både som borgere og kommunale myndigheder kan handle i god tro til lovgiver. Reglerne blev strammet, lige efter at vi i god tro indkøbte anlæggene. Havde vi kendt de absurde regler, havde vi brugt pengene til en anden grøn investering”, siger Frank Jensen til Politiken.

Læs også: Solceller på hver fjerde danske tag i 2040

Københavns Kommune vil i fremtiden kun sætte solceller op i forbindelse med nybyggeri, hvor det er nogle andre regler, der gælder.  

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom