Mærsk-CEO: Bæredygtighed skal ske på kommercielle vilkår

Det skal være kommercielt fornuftigt, når virksomheder bidrager til samfundets bæredygtighed, siger Mærsks topchef.

Maersk Line har et mål om at reducere CO2-udledningen i 2020 med 40 procent i forhold til 2007. Foto: Mærsk. .

25.11.2014

CSR.dk

"Hvis nogen ønsker, at vi kun fokuserer på bæredygtighed, så ender vi i en situation, hvor vi kun arbejder med bæredygtighed så længe, at vi har råd til det, og så stopper vi," sagde Mærsk-CEO Nils Smedegaard Andersen. Foto: Mærsk. .

Når politikere og andre ønsker, at virksomheder bidrager til samfundets bæredygtighed, må de forstå, at det skal kombineres med, at virksomheden forbedrer forretningen.

Læs også: Mærsk vinder CSR-pris for tredje gang i træk

Det var budskabet fra Mærsk-CEO Nils Smedegaard Andersen, da han for nylig talte ved en BSR-konference (Business for Social Responsibility) i New York, skriver borsen.dk.

Det gælder eksempelvis, når en virksomhed til gavn for både virksomheden selv og samfundet vælger at uddanne mennesker lokalt i udviklingslande, fordi konkurrencen om talentmassen er benhård.

I sin tale fremdrog Nils Smedegaard Andersen desuden, hvordan A.P. Møller-Mærsks investeringer i en ny havn i Nigeria og en ny terminal i Brasilien, bidrager positivt i lokalsamfundene.

Også ny containerteknologi, der betyder, at kenyanske avokadoer kan transporteres i 25 dage frem for ti, har haft den indvirkning, at de lokale bønders marked er vokset.    

CO2-reduktion udnyttes kommercielt
Maersk Line har et mål om at reducere CO2-udledningen i 2020 med 40 procent i forhold til 2007. 

I den forbindelse fortalte Nils Smedegaard Andersen, at koncernen i bestræbelserne på at nå målet samtidig søger en kommerciel udnyttelse.     

Det sker blandt andet ved at containerskibene sejler for nedsat fart, fordi det ud over at spare CO2 også giver en økonomisk gevinst.

Selve kommunikationen omkring rederiets klimamål har også en kommerciel betydning, da det har en positiv effekt på medarbejdere og kunder, og desuden forpligter alle i Maersk Line til at nå målet.  

"Hvis nogen ønsker, at vi kun fokuserer på bæredygtighed, så ender vi i en situation, hvor vi kun arbejder med bæredygtighed så længe, at vi har råd til det, og så stopper vi," sagde Nils Smedegaard Andersen ifølge borsen.dk.

Læs også: A.P. Møller-Mærsk tager hul på ny CSR-strategi

For Maersk Line ville konsekvensen af et entydigt bæredygtighedsfokus være en svækkelse af konkurrenceevnen, da forurenende konkurrenter ville udkonkurrere rederiet, understregede topchefen. 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

10.03.2026SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle