Mærsk vil udvikle bæredygtigt brændstof baseret på alkohol

Alliancen LEO Coalition, hvor bl.a. A.P. Møller-Mærsk, BMW og H&M indgår, vil udvikle et nyt brændstof baseret på alkohol og træstof. Hos Mærsk ligger det nye samarbejde i fin forlængelse af deres seneste udmelding om, at de fremover vil fokusere på de tre brændstoftyper alkohol, biogas og ammoniak.

Fremover kommer Mærsk store containerskibe måske til at sejle med brændstof baseret på alkohol og træstof. Foto: Mærsk..

31.10.2019

CSR.dk

De skriver således, at A.P. Møller-Mærsk er gået sammen med en bred gruppe af rederier og storkunder, heriblandt BMW og H&M, i alliancen LEO Coalition med henblik på at udvikle det nye brændstofmix baseret på alkohol og træstof, som de kalder for LEO.

"Det er virkelig vigtigt for os at få kunderne med på rejsen mod at blive CO2-neutral i 2050”, siger chefrådgiver for klima i Mærsk, John Kornerup Bang, til Børsen og fortsætter:

”Hvis det skal lykkes, skal vi have de første kommercielle skibe til at sejle bæredygtigt i 2030, og det er ikke noget, vi kan klare alene. Vi skal både have energiselskaberne og vores store kunder til at spille med”.

Vil fokusere på alkohol, biogas og ammoniak
Det nye samarbejde kommer efter, at Mærsk i sidste uge meddelte, at de fremover vil fokusere på tre typer brændstof, som skal være med til at reducere udledningen af drivhusgasser. Det drejer sig om alkohol (ætanol og methanol), biogas og ammoniak.

Dermed er der lagt op til et opgør med den traditionelle skibsolie, som containershipping-industrien har sejlet på det sidste halve århundrede. Noget, der ifølge John Kornerup Bang er nødvendigt, hvis skibsfarten skal reducere sit klimaaftryk, hvor man i øjeblikket tegner sig for 2-3 procent af den samlede globale CO2-udledning.

"Grunden til, at LEO er særligt interessant, er, at hvis det lykkes, kommer vi til at bruge lignin, som i dag er et affaldsprodukt”, siger John Kornerup Bang til Børsen og fortsætter:

”Det betyder, at brændstoffet vil blive endnu billigere, end hvis vi kun bruger den rene alkohol. Her har vi en fordel, fordi rederier kan brænde mindre fine ting af sammenlignet med andre industrier”.

Læs også: Mærsk: Nul CO2 i 2050 er et helt nyt game

Konkret forventer Mærsk, at de første testsejlinger med LEO kommer til at finde sted i andet halvår af 2020. Ifølge Kornerup Bang vil Mærsk i de kommende år søsætte flere projekter med udgangspunkt i de tre førnævnte brændstoffer.

- JMA

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

13.03.2025CSR.dk

Ny opgørelse: 36 virksomheder ansvarlig for over halvdelen af globale udledninger

12.03.2025Dansk Retursystem

Sponseret

Pantsystemet er effektivt som aldrig før: 99,7 procent genanvendes i lukket kredsløb

12.03.2025CSR.dk

Nye bæredygtighedscertifikater skal fremme den grønne turisme

12.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vance Kitira har skiftet til solenergi

11.03.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

10.03.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vestforbrænding og Copenhagen Infrastructure Partners indgår partnerskab om CO2-fangstprojekt

07.03.2025CSR.dk

Ny Alliance for produktlevetid for elektronik på vej

07.03.2025DEN DANSKE NATURFOND

Sponseret

Sådan sætter tøjbrand positive aftryk med Naturfonden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
ESG Implementation Partner
Webinar
Danmarks første CSRD-rapport

Tryg Forsikring var de første i Danmark til at udgive en CSRD-rapport. Nu deler Louise Rosenmeier, Senior ESG Manager i Tryg, ud af deres vigtigste erfaringer – både de gode og de svære.

Dato

06.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Uddannelse
ESG-rapportering for praktikere

Erhvervsakademi Aarhus udbyder i samarbejde med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO et kompetencegivende uddannelsesforløb, der hjælper dig med at forstå bæredygtighed og navigere i EU's nye lovkrav inden for ESG-rapportering.

Dato

10.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

CEMAsys
Webinar
WEBINAR: How the EU Omnibus affects Corporate Sustainability Reporting

Join Konstantin, our CSRD expert and product specialist, as he unpacks the latest regulatory updates and explains why ESG reporting remains crucial despite the adjustments. Learn what’s changing, what stays the same, and how to stay ahead in the evolving compliance landscape. The session includes a Q&A, giving you the opportunity to ask your most pressing questions directly to Konstantin.

Dato

10.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden samt betingelserne i Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409, og hvad det vil sige at være certificeret efter ISO 45001 standarden samt Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Copenhagen Marriott Hotel

Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 Aarhus

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

18.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus