Mærsk vil udvikle bæredygtigt brændstof baseret på alkohol

Alliancen LEO Coalition, hvor bl.a. A.P. Møller-Mærsk, BMW og H&M indgår, vil udvikle et nyt brændstof baseret på alkohol og træstof. Hos Mærsk ligger det nye samarbejde i fin forlængelse af deres seneste udmelding om, at de fremover vil fokusere på de tre brændstoftyper alkohol, biogas og ammoniak.

Fremover kommer Mærsk store containerskibe måske til at sejle med brændstof baseret på alkohol og træstof. Foto: Mærsk..

31.10.2019

CSR.dk

De skriver således, at A.P. Møller-Mærsk er gået sammen med en bred gruppe af rederier og storkunder, heriblandt BMW og H&M, i alliancen LEO Coalition med henblik på at udvikle det nye brændstofmix baseret på alkohol og træstof, som de kalder for LEO.

"Det er virkelig vigtigt for os at få kunderne med på rejsen mod at blive CO2-neutral i 2050”, siger chefrådgiver for klima i Mærsk, John Kornerup Bang, til Børsen og fortsætter:

”Hvis det skal lykkes, skal vi have de første kommercielle skibe til at sejle bæredygtigt i 2030, og det er ikke noget, vi kan klare alene. Vi skal både have energiselskaberne og vores store kunder til at spille med”.

Vil fokusere på alkohol, biogas og ammoniak
Det nye samarbejde kommer efter, at Mærsk i sidste uge meddelte, at de fremover vil fokusere på tre typer brændstof, som skal være med til at reducere udledningen af drivhusgasser. Det drejer sig om alkohol (ætanol og methanol), biogas og ammoniak.

Dermed er der lagt op til et opgør med den traditionelle skibsolie, som containershipping-industrien har sejlet på det sidste halve århundrede. Noget, der ifølge John Kornerup Bang er nødvendigt, hvis skibsfarten skal reducere sit klimaaftryk, hvor man i øjeblikket tegner sig for 2-3 procent af den samlede globale CO2-udledning.

"Grunden til, at LEO er særligt interessant, er, at hvis det lykkes, kommer vi til at bruge lignin, som i dag er et affaldsprodukt”, siger John Kornerup Bang til Børsen og fortsætter:

”Det betyder, at brændstoffet vil blive endnu billigere, end hvis vi kun bruger den rene alkohol. Her har vi en fordel, fordi rederier kan brænde mindre fine ting af sammenlignet med andre industrier”.

Læs også: Mærsk: Nul CO2 i 2050 er et helt nyt game

Konkret forventer Mærsk, at de første testsejlinger med LEO kommer til at finde sted i andet halvår af 2020. Ifølge Kornerup Bang vil Mærsk i de kommende år søsætte flere projekter med udgangspunkt i de tre førnævnte brændstoffer.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J