MAN klar med elektrisk varevogn til bylevering

Køretøjsproducenten MAN sælger nu en 100 procent elektrisk varevogn. Det er et skridt på vejen mod en mere miljørigtig transport og nul-udledning.

MAN lancerer deres første eldrevne varevogn, der skal bruges til transport i byområderne. PR-foto..

06.04.2018

CSR.dk

I over ti år har bus- og bilproducenten forsøgt at gøre transport og levering af varer mere klimavenlig. Særligt i storbyer kan det være en udfordring at finde fragtløsninger, der ikke går på kompromis med de mange beboeres generelle sundhed. Ved at trække på viden fra en række studier af bus- og lastbilbrancherne, giver MAN nu sit bud på en grøn transportløsning i form af modellen eTGE.

Varebilen har en rækkevide på 160 km og en kapacitet på 950 til 1.700 kg, hvilket gør den ideel til transportopgaver inden for korte afstande. Den er derfor særligt egnet til at køre i storbyområderne. Her er det estimeret, at den vil kunne dække 75 procent af den vigtigste trafik i byerne.

Storbyer i hele Europa bliver grønnere
Hos MAN er der store forhåbninger til det nye eldrevne transportmiddel. På samme måde som mobiltelefonen vil det før eller senere være naturligt at sætte det elektriske køretøj i et stik over natten, så det er klar til den følgende dag, lyder det fra producenten.

Den elektriske varebil er primært rettet mod flådekunder med skræddersyede transportbehov, og de første bestillinger er allerede kommet i hus. Storbyer i Tyskland, Østrig, Belgien, Frankrig, Norge og Holland vil være de første, der lægger veje til den nye lastbil. Planen er, at det grønne køretøj med tiden også skal ud på det danske marked.

Læs også: Finske biler skal køre på madrester fra Ikea

Prisen forventes at ligge på ca. en halv million kroner, og ifølge MAN går vognen i masseproduktion fra juli.
 

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.06.2025CSR.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Indsamling og genbrug af takeaway emballager

Af Finansloven for 2025 fremgår det, at der vil blive etableret et partnerskab mellem Miljø- og Ligestillingsministeriet og relevante interessenter, fx genbrugsvirksomheder, kommuner, brancheforeninger, pantsystem, restauranter mv. Desuden fremgår det, at partnerskabet tilknyttes et sekretariat, som vil modtage et tilskud på 5 mio. kr. årligt i 2025-2027. Partnerskabet skal bl.a. identificere udfordringer, anvise konkrete muligheder for at indføre pant- og retursystemer for eksempelvis plastkopper mv. som i projektet ”REUSEABLE” i Aarhus Kommune. Endelig skal partnerskabet harmonisere og standardisere design af genbrugsemballage og -systemer og erfaringsudveksle om forbrugeradfærd.

Dato

19.06.2025

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

23.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

24.06.2025

Sted

Odense

Valified
Webinar
Webinar: ESG som konkurrencekraft

Styrk din forretning og dialog med banken

Dato

24.06.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

25.06.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

30.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online