Mange indkøbere overser risici for korruption i forsyningskæden

Korruption og bestikkelse blandt tredjepartsleverandører er en stor risiko i adskillige brancher. Alligevel fejler næsten halvdelen af internationale virksomheder, når det kommer til at forhindre de ulovlige pengestrømme, viser ny undersøgelse.

Korruption er en voksende risici for mange virksomheder med lange forsyningskæder..

09.01.2017

CSR.dk

Mere præcist viser undersøgelsen, hvor HL har spurgt lidt over 600 virksomheder om deres praksisser på området, at 49 procent af selskaberne ikke udfører grundlæggende såkaldte AB&C (anti-bribery and corruption)-tjek af sine tredjepartsleverandører for at sikre sig mod de mange risici i denne sammenhæng.

Derudover viser analysen, at 47 procent ikke udviser rettidig omhu i deres forberedelser, 44 procent undlader at bede deres tredjepartsleverandører om at udfylde spørgeskemaer om emnet, og en tilsvarende andel foretager ikke personlige interviews på området.

Grundet stadigt strammere international lovgivning på netop AB&C, der i stigende grad gør de store virksomheder ansvarlige for eventuelle korrupte handlinger hos deres leverandører i både andet og tredje led, så kommer undersøgelsens resultater bag på en af dens forfattere.

”Det betyder jo, at lad os sige 45 procent af virksomhederne står til at komme i problemer, hvis der går noget galt. Og med tanke på den potentielle risiko, når det kommer til størrelsen af de mulige straffe, så finder vi det ret overraskende”, siger global head of investigations, white collar and fraud hos Hogan Lovells, Crispin Rapinet, til Supply Management.

Fejl kan hurtigt ende i retssager
Udfordringen med tredjepartsleverandører for de store selskaber går på at vide, hvem man rent faktisk handler med. Af de adspurgte virksomheder i undersøgelsen, har de 82 procent noteret sig en stigning i antallet af tredjepartsleverandører over de sidste tre år, og næsten lige så mange (78 procent) regner med at få flere det kommende år.

Derfor bliver det både sværere og vigtigere for virksomhederne at have styr på deres forsyningskæder, siger Crispin Rapinet i forbindelse med rapportens publicering.

”Det giver jo god mening for virksomhederne at engagere sig med tredjeparter – lokal viden, forbindelser osv. Samtidig er det er svær balancegang mellem kommercielle fordele kontra risikoen forbundet ved at disse parter agerer i dit navn. Hvis du som selskab ikke har det rigtige kontrolapparat på plads, så kan det hurtigt ende i retssager og store tab både økonomisk og af omdømme”, siger han.

Læs også: Korruption straffes globalt - men hvordan og for hvad?

Som grundlag for rapporten har HL talt med i alt 604 virksomheder fra UK (101), Tyskland (102), Frankrig (100), USA (151), Kina (57), Singapore (52) og Japan (41), her godt 150 fra transportbranchen. Alle har mindst 2000 ansatte og en omsætning på ikke under 250 mio. pund (knap 2,2 mia. kr.).

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00