Markant stigning i de bæredygtige aktiefonde

Øget interesse fra investorer og kommende lovgivning ligger til grund for den stigning, man lige nu oplever for bæredygtige investeringer i den finansielle sektor.

29.09.2020

CSR.dk

Hos Nordea Asset Management har man det seneste år indført ESG-screening og har samtidig set den kapital man forvalter i det bæredygtige hjørne stige fra 9,1 mia. euro til i dag 14 mia. euro. Bankinvest har oplevet stor interesse for sin nye svanemærkede aktieafdeling, som blot siden juni måneds lancering har tiltrukket over 5 mia. kr. Det skriver Børsen. 

Mads Berendt Søndergaard fra Bankinvest mener, der er to årsager til den stigende interesse for bæredygtige investeringer. Først og fremmest er investorerne blevet langt mere interesserede i bæredygtige investeringer. Samtidig sker der meget på lovgivningsplan lige nu blandt andet i forhold til, hvordan der skal arbejdes mere målrettet med esg i den finansielle sektor.

“Næste år kommer der en lang række lovgivningsprincipper. EU kommer f.eks. med en række handlingsplaner, hvor to af dem får stor betydning for den finansielle sektor,” siger Mads Berendt Søndergaard til børsen.dk og nævner, at den ene handler om, hvordan der arbejdes med ESG i sektoren, mens den anden er EU-taksonomien, et slags fælles værktøj til at kunne identificere det grønne i en given investering.

Der skal dog investeres flere ressourcer i form af lovgivning og i form af investeret kapital for at nå i mål med FN's klimamål i 2030 og undgå greenwashing. 

“I Norden er vi generelt langt fremme, det er sjældent noget markedsføres grønt uden at være det, men vi kan have forskellige definitioner og kriterier, men det skal den nye taksonomi være med til at afvikle,” siger Mads Berendt Søndergaard.

- MT

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus