Menneskerettighedsnetværk får nyt sekretariat

Danish Business Network for Human Rights får nyt sekretariat i form af Institut for Menneskerettigheder. Samtidig er netværket åbnet for nye medlemmer.

Institut for Menneskerettigheder er blevet valgt til at stå i spidsen for styregruppen bag netværket Danish Business Network for Human Rights. .

16.03.2017

CSR.dk

Danish Business Network for Human Rights (DBNHR) har valgt Institut for Menneskerettigheder til at stå i spidsen for netværket som moderator og sekretariat. Det oplyser instituttet selv på sin hjemmeside.

DBNHR er et netværk for globale virksomheder, der arbejder med menneskerettigheder i organisationerne såvel som i forsyningskæderne. Formålet med netværket er, at virksomhederne kan sparre med og støtte hinanden og på den måde opnå en bedst mulig implementering af menneskerettighederne.

Læs også: Københavns Kommune vil have mere plastgenanvendelse

Og netop det kan Institut for Menneskerettigheder bidrage til, mener Malene Østergaard, CSR og miljødirektør i Danfoss:  

"Med Institut for Menneskerettigheder har vi engageret os med en masse eksperter på området. Og så har de til og med erfaring med at omsætte deres viden til konkrete anbefalinger overfor virksomheder”, siger Malene Østergaard.

Nye virksomheder er velkomne
Netop nu er netværket åbent for nye medlemmer, der også søger sparringspartnere. Og det at kunne sparre med ligesindede er for Malene Østergaard helt essentielt.

"Globale virksomheder deler den udfordring, at vi skal forholde os til menneskerettigheder. Netværket giver os et forum for at håndtere disse udfordringer i fællesskab. I netværket møder vi både ligesindede og bliver udfordret af nogle som tænker anderledes", siger Malene Østergaard.

Læs også: Lego: Virksomheder skal bidrage til beskyttelse af børns rettigheder

Netværkets nuværende medlemmer omfatter A.P. Møller Mærsk, Arla, Danfoss, Haldor Topsøe, Lego, Pandora, Top-Toy, Vestas, Hempel, Ikea og Novo Nordisk.

Læs mere om netværket og indmelding her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K