Miljøøkonomisk vismandsrapport oplever skarp kritik

En ny miljøøkonomisk vismandsrapport om prisen på et fossilfrit Danmark er i øjeblikket udsat for heftig kritik. Rapporten og økonomerne bag kritiseres for at ramme helt forbi.

02.03.2016

CSR.dk

I en ny miljøøkonomisk rapport forsøger vismænd at give deres bud på, hvad det vil koste, hvis Danmark skal klare sig helt uden brug af fossile brændstoffer som kul, olie og gas i 2050. Rapporten og dens konklusioner er dog blevet modtaget med megen kritik, skriver Ritzau.

De økonomiske vismænd, der står bag rapporten, konkluderer, at det vil være forbundet med årlige meromkostninger på mellem helt op til 16 milliarder kroner i 2050, hvis Danmarks energibehov skal dækkes alene ved vedvarende energi.

Læs også: Danmarks første klimaråd står klar

Tænketanken Cepos og Verdensnaturfonden WWF er dog ikke just enige i rapportens konklusioner og beregninger – begge aktører mener, at rapporten rammer helt forbi.

Konklusionerne er for optimistiske
Kritikken fra Cepos går på, at vismændene er for optimistiske i deres konklusioner. Cepos er selv nået frem til, at omkostningen nærmere vil ligge på omkring 100 milliarder kroner – en del mere end tre til 12 milliarder kroner.

Cepos mener, at vismændenes metode undervurderer omkostningerne, og at det bør spille en væsentlig rolle for politikerne:

”Det bør gøre indtryk på politikerne, når vismændene påpeger, at selv under meget optimistiske forudsætninger vil klimagevinsterne ved dansk enegang med fossilfrihed være væsentligt under omkostningerne”, konkluderer analysechef Otto Brøns Petersen ifølge Ritzau.

Beregningerne er uholdbare
I en lidt anden boldgade findes kritikken fra WWF, som kritiserer beregningerne for at være uholdbare, fordi forudsætningerne er urealistiske. WWF tror ikke på, at EU ikke vil stramme de nuværende miljøkrav, mens fonden heller ikke tror på, at EU's CO2-kvotesystem fortsat består i 2050. Begge forhold ligger til grund for vismændenes estimater.

Læs også: Danmark kan omstilles til 100 procent vedvarende energi

WWF beskylder rapporten for at bestå af ’hokus-pokus-økonomi’:

”Formandskabets analyse er et udtryk for en slags hokus-pokus-økonomi, der ganske enkelt ikke har hold i virkeligheden. Der er plukket selektivt i forudsætningerne, og derfor gives der ikke et seriøst og tilstrækkeligt balanceret bud på, hvad omkostningerne og gevinsterne er ved at gøre Danmark fossilfri”, siger klimachef John Nordbo til Ritzau.

Den miljøøkonomiske vismandsrapport giver desuden bud på, hvordan man kan nedbringe luftforureningen herhjemme, og her er særligt brændeovne i fokus.

- KLZ

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

26.03.2025CSR.dk

Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

26.03.2025CSR.dk

Nemmere at klare opgaven med producentsansvar

25.03.2025CSR.dk

I Sønderjylland lever drømmen om grønne flyrejser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

07.04.2025

Tid

08:00

Sted

Haraldskær Sinatur Hotel & Konference, Skibetvej 140, 7100 Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

07.04.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

07.04.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

CABI
Webinar
Taler du om sygefravær med hele medarbejdergruppen?

Hvorfor skal du som leder tale om sygefravær med hele medarbejdergruppen og ikke kun 1:1? Den fælles snak er helt central for at kunne forebygge og håndtere sygefravær, og den handler om langt mere end bare sygefraværstallene. Dette webinar giver dig viden og inspiration til at komme i gang med den fælles snak i medarbejdergruppen.

Dato

08.04.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DTU
Webinar
Bestyrelsesarbejde i MedTech og Life Science

Boost din bestyrelseskarriere i MedTech og Life Sciences. Deltag i dette gratis webinar, hvor vi dykker ned i, hvordan stærke bestyrelsesrelationer ikke kun styrker samarbejdet – men også åbner døre for din egen vej ind i bestyrelseslokalet. Skal du med?

Dato

08.04.2025

Tid

17:00

Sted

Online

FSR - danske revisorer
Webinar
Revisors erklæring på lovpligtig bæredygtighedsrapportering

Få en praktisk indføring i udarbejdelse af revisors bæredygtighedserklæring i henhold til CSRD.

Dato

09.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online