Danish Crowns underskrift på milliardaftale starter bæredygtighedsdebat

Danish Crown har netop underskrevet en milliardaftale om leverancer af dansk svinekød til det Alibaba-ejede selskab Win-Chain. Aftalen møder hård kritik fra Greenpeace, som ikke mener, at Danmarks natur og miljø bør betale prisen for millioner af kineseres kødforbrug. Danish Crown kalder de argumenter for misforståede.

En ny aftale med Alibaba gør, at Danish Crown fremover ugentligt skal sende 250 tons grisekød slagtet i Danmark til en fabrik i Kina, hvor det skal pakkes og herefter sælges til de kinesiske forbrugere. Foto: Danish Crown.

08.11.2018

CSR.dk

Kan man fra et bæredygtigt synspunkt tillade sig ugentligt at sende 250 tons grisekød slagtet i Danmark til en fabrik i Kina, hvor det skal pakkes og herefter sælges til de kinesiske forbrugere?

Svaret på det spørgsmål er der ikke enighed om mellem Greenpeace, Danish Crown og Landbrug & Fødevarer. Spørgsmålet er blevet aktuelt, efter at Danish Crown netop har underskrevet en milliardaftale med verdens største net-handelsselskab, kinesiske Alibaba.

Det skriver Globalnyt.

Læs også: Danish Crown: Vi vil drive udviklingen og udfordre branchen

Aftalen indebærer, at det Alibaba-ejede selskab Win-Chain de kommende fem år køber alle de varer, som Danish Crown producerer på koncernens nye fabrik nær storbyen Shanghai, men hvor Danish Crown altså har slagtet grisene i Danmark, inden de bliver sendt til fabrikken. Og det møder hård kritik fra Greenpeace, som mener at Danmark med aftalen kommer til at betale et stor miljøregning på vegne af de kinesiske forbrugere.

“Det er en særdeles ikke-bæredygtig praksis, som Danish Crown her skruer op for. Når man sejler frossent kød i store mængder til Kina, står Danmark tilbage med forureningen i form af blandt andet ammoniak i luften, zink i jorden, kvælstof i vores fjorde og sprøjtegift i drikkevandet. Det er under al kritik, at Danmark på den måde skal agere kødfabrik for hele verden og lade vores miljø og natur betale prisen for kinesernes bacon og pølser”, siger landbrugspolitisk rådgiver hos Greenpeace Danmark Kristian Sloth til Globalnyt.

Hos Danish Crown afviser man dog kritikken fra Greenpeace. 

“Hvis ikke Danish Crown havde grebet den her ordre, så havde nogle andre gjort det. De danske slagterier er i absolut front, når det gælder bæredygtig produktion. Når det kommer til klimapåvirkning, er vores pakke formentlig verdens bedste”, siger pressechef for Danish Crown Jens Hansen i nyhedsmediet Nordjyske.

Stor skalp for dansk landbrug
Danish Crown får opbakning fra direktør i brancheorganisationen Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen, som kalder kritikken fra Greenpeace “helt skæv” og understreger, at Danmark er blandt de bedste lande i verden til at producere klimaeffektivt grisekød.

”Det undrer mig, at Greenpeace har behov for at kalde vores land for en ammoniakpøl. Virkeligheden er, at landbruget har reduceret ammoniakudledningen med 43 procent siden 1990”, siger Flemming Nør-Pedersen ifølge Ritzau.

Alibaba er verdens største nethandelsselskab og kan beskrives som Kinas svar på Amazon. Selskabet blev skabt af Jack Ma, der er en af verdens rigeste personer. Danish Crown har haft et tæt samarbejde med Alibaba Group, siden de to virksomheder i august 2017 underskrev en aftale om salg og markedsføring af Danish Crown-produkter på den digitale platform T-Mall. Det samarbejde udvides fra sommeren 2019 med et langt bredere udbud af produkter, som alle vil blive forarbejdet og pakket på Danish Crowns nye fabrik udenfor Shanghai.

Direktøren i Landbrug & Fødevarer ser samarbejdet som en stor skalp for dansk landbrug.

”Personligt gør det mig stolt, at en af verdens største internetgiganter vælger Danish Crown som deres samarbejdspartner. Det sker ikke hver dag”, siger Flemming Nør-Pedersen.

Læs også: Grundfos-direktør: Alle virksomheder kan gå grønt

Ikke helt overraskende lyder samme toner fra Danish Crown selv.

“Det er fantastisk for Danish Crown at kunne indgå en så stor og omfattende aftale med Win-Chain og Alibaba-Group. Med et slag bliver vores produkter tilgængelige på både Win-Chains digitale platforme og i de Alibaba-ejede supermarkedskæder i hele Shanghai-regionen”, siger Group CEO hos Danish Crown Jais Valeur til Globalnyt.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense