Danish Crowns underskrift på milliardaftale starter bæredygtighedsdebat

Danish Crown har netop underskrevet en milliardaftale om leverancer af dansk svinekød til det Alibaba-ejede selskab Win-Chain. Aftalen møder hård kritik fra Greenpeace, som ikke mener, at Danmarks natur og miljø bør betale prisen for millioner af kineseres kødforbrug. Danish Crown kalder de argumenter for misforståede.

En ny aftale med Alibaba gør, at Danish Crown fremover ugentligt skal sende 250 tons grisekød slagtet i Danmark til en fabrik i Kina, hvor det skal pakkes og herefter sælges til de kinesiske forbrugere. Foto: Danish Crown.

08.11.2018

CSR.dk

Kan man fra et bæredygtigt synspunkt tillade sig ugentligt at sende 250 tons grisekød slagtet i Danmark til en fabrik i Kina, hvor det skal pakkes og herefter sælges til de kinesiske forbrugere?

Svaret på det spørgsmål er der ikke enighed om mellem Greenpeace, Danish Crown og Landbrug & Fødevarer. Spørgsmålet er blevet aktuelt, efter at Danish Crown netop har underskrevet en milliardaftale med verdens største net-handelsselskab, kinesiske Alibaba.

Det skriver Globalnyt.

Læs også: Danish Crown: Vi vil drive udviklingen og udfordre branchen

Aftalen indebærer, at det Alibaba-ejede selskab Win-Chain de kommende fem år køber alle de varer, som Danish Crown producerer på koncernens nye fabrik nær storbyen Shanghai, men hvor Danish Crown altså har slagtet grisene i Danmark, inden de bliver sendt til fabrikken. Og det møder hård kritik fra Greenpeace, som mener at Danmark med aftalen kommer til at betale et stor miljøregning på vegne af de kinesiske forbrugere.

“Det er en særdeles ikke-bæredygtig praksis, som Danish Crown her skruer op for. Når man sejler frossent kød i store mængder til Kina, står Danmark tilbage med forureningen i form af blandt andet ammoniak i luften, zink i jorden, kvælstof i vores fjorde og sprøjtegift i drikkevandet. Det er under al kritik, at Danmark på den måde skal agere kødfabrik for hele verden og lade vores miljø og natur betale prisen for kinesernes bacon og pølser”, siger landbrugspolitisk rådgiver hos Greenpeace Danmark Kristian Sloth til Globalnyt.

Hos Danish Crown afviser man dog kritikken fra Greenpeace. 

“Hvis ikke Danish Crown havde grebet den her ordre, så havde nogle andre gjort det. De danske slagterier er i absolut front, når det gælder bæredygtig produktion. Når det kommer til klimapåvirkning, er vores pakke formentlig verdens bedste”, siger pressechef for Danish Crown Jens Hansen i nyhedsmediet Nordjyske.

Stor skalp for dansk landbrug
Danish Crown får opbakning fra direktør i brancheorganisationen Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen, som kalder kritikken fra Greenpeace “helt skæv” og understreger, at Danmark er blandt de bedste lande i verden til at producere klimaeffektivt grisekød.

”Det undrer mig, at Greenpeace har behov for at kalde vores land for en ammoniakpøl. Virkeligheden er, at landbruget har reduceret ammoniakudledningen med 43 procent siden 1990”, siger Flemming Nør-Pedersen ifølge Ritzau.

Alibaba er verdens største nethandelsselskab og kan beskrives som Kinas svar på Amazon. Selskabet blev skabt af Jack Ma, der er en af verdens rigeste personer. Danish Crown har haft et tæt samarbejde med Alibaba Group, siden de to virksomheder i august 2017 underskrev en aftale om salg og markedsføring af Danish Crown-produkter på den digitale platform T-Mall. Det samarbejde udvides fra sommeren 2019 med et langt bredere udbud af produkter, som alle vil blive forarbejdet og pakket på Danish Crowns nye fabrik udenfor Shanghai.

Direktøren i Landbrug & Fødevarer ser samarbejdet som en stor skalp for dansk landbrug.

”Personligt gør det mig stolt, at en af verdens største internetgiganter vælger Danish Crown som deres samarbejdspartner. Det sker ikke hver dag”, siger Flemming Nør-Pedersen.

Læs også: Grundfos-direktør: Alle virksomheder kan gå grønt

Ikke helt overraskende lyder samme toner fra Danish Crown selv.

“Det er fantastisk for Danish Crown at kunne indgå en så stor og omfattende aftale med Win-Chain og Alibaba-Group. Med et slag bliver vores produkter tilgængelige på både Win-Chains digitale platforme og i de Alibaba-ejede supermarkedskæder i hele Shanghai-regionen”, siger Group CEO hos Danish Crown Jais Valeur til Globalnyt.

- JMA

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.07.2025BSR

Sponseret

How Foresight Can Enhance Strategic Resilience in a Time of Turbulence

24.06.2025CSR.dk

EU-Kommissionen vil droppe krav mod greenwashing

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K