Danish Crowns underskrift på milliardaftale starter bæredygtighedsdebat

Danish Crown har netop underskrevet en milliardaftale om leverancer af dansk svinekød til det Alibaba-ejede selskab Win-Chain. Aftalen møder hård kritik fra Greenpeace, som ikke mener, at Danmarks natur og miljø bør betale prisen for millioner af kineseres kødforbrug. Danish Crown kalder de argumenter for misforståede.

En ny aftale med Alibaba gør, at Danish Crown fremover ugentligt skal sende 250 tons grisekød slagtet i Danmark til en fabrik i Kina, hvor det skal pakkes og herefter sælges til de kinesiske forbrugere. Foto: Danish Crown.

08.11.2018

CSR.dk

Kan man fra et bæredygtigt synspunkt tillade sig ugentligt at sende 250 tons grisekød slagtet i Danmark til en fabrik i Kina, hvor det skal pakkes og herefter sælges til de kinesiske forbrugere?

Svaret på det spørgsmål er der ikke enighed om mellem Greenpeace, Danish Crown og Landbrug & Fødevarer. Spørgsmålet er blevet aktuelt, efter at Danish Crown netop har underskrevet en milliardaftale med verdens største net-handelsselskab, kinesiske Alibaba.

Det skriver Globalnyt.

Læs også: Danish Crown: Vi vil drive udviklingen og udfordre branchen

Aftalen indebærer, at det Alibaba-ejede selskab Win-Chain de kommende fem år køber alle de varer, som Danish Crown producerer på koncernens nye fabrik nær storbyen Shanghai, men hvor Danish Crown altså har slagtet grisene i Danmark, inden de bliver sendt til fabrikken. Og det møder hård kritik fra Greenpeace, som mener at Danmark med aftalen kommer til at betale et stor miljøregning på vegne af de kinesiske forbrugere.

“Det er en særdeles ikke-bæredygtig praksis, som Danish Crown her skruer op for. Når man sejler frossent kød i store mængder til Kina, står Danmark tilbage med forureningen i form af blandt andet ammoniak i luften, zink i jorden, kvælstof i vores fjorde og sprøjtegift i drikkevandet. Det er under al kritik, at Danmark på den måde skal agere kødfabrik for hele verden og lade vores miljø og natur betale prisen for kinesernes bacon og pølser”, siger landbrugspolitisk rådgiver hos Greenpeace Danmark Kristian Sloth til Globalnyt.

Hos Danish Crown afviser man dog kritikken fra Greenpeace. 

“Hvis ikke Danish Crown havde grebet den her ordre, så havde nogle andre gjort det. De danske slagterier er i absolut front, når det gælder bæredygtig produktion. Når det kommer til klimapåvirkning, er vores pakke formentlig verdens bedste”, siger pressechef for Danish Crown Jens Hansen i nyhedsmediet Nordjyske.

Stor skalp for dansk landbrug
Danish Crown får opbakning fra direktør i brancheorganisationen Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen, som kalder kritikken fra Greenpeace “helt skæv” og understreger, at Danmark er blandt de bedste lande i verden til at producere klimaeffektivt grisekød.

”Det undrer mig, at Greenpeace har behov for at kalde vores land for en ammoniakpøl. Virkeligheden er, at landbruget har reduceret ammoniakudledningen med 43 procent siden 1990”, siger Flemming Nør-Pedersen ifølge Ritzau.

Alibaba er verdens største nethandelsselskab og kan beskrives som Kinas svar på Amazon. Selskabet blev skabt af Jack Ma, der er en af verdens rigeste personer. Danish Crown har haft et tæt samarbejde med Alibaba Group, siden de to virksomheder i august 2017 underskrev en aftale om salg og markedsføring af Danish Crown-produkter på den digitale platform T-Mall. Det samarbejde udvides fra sommeren 2019 med et langt bredere udbud af produkter, som alle vil blive forarbejdet og pakket på Danish Crowns nye fabrik udenfor Shanghai.

Direktøren i Landbrug & Fødevarer ser samarbejdet som en stor skalp for dansk landbrug.

”Personligt gør det mig stolt, at en af verdens største internetgiganter vælger Danish Crown som deres samarbejdspartner. Det sker ikke hver dag”, siger Flemming Nør-Pedersen.

Læs også: Grundfos-direktør: Alle virksomheder kan gå grønt

Ikke helt overraskende lyder samme toner fra Danish Crown selv.

“Det er fantastisk for Danish Crown at kunne indgå en så stor og omfattende aftale med Win-Chain og Alibaba-Group. Med et slag bliver vores produkter tilgængelige på både Win-Chains digitale platforme og i de Alibaba-ejede supermarkedskæder i hele Shanghai-regionen”, siger Group CEO hos Danish Crown Jais Valeur til Globalnyt.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online