Mitsubishi bag verdens første nuludledningstankskib

Sammen med tre partnere vil japanske Mitsubishi allerede om to år søsætte verdens første fuldt batteri-elektriske tankskib. Samtidig etablerer selskaberne en ny virksomhed, der skal fremme udbredelsen af grønne løsninger i branchen.

Batteritankskibet skal være klar til søsætning i midten af 2021. Illustration: Mitsubishi/e5 Lab.

08.08.2019

CSR.dk

Et nyt strategisk partnerskab har set dagens lys i den japanske shippingbranche, med det helt specifikke fokus at skabe ny infrastruktur og services i industrien, der fokuserer på elektriske fartøjer. Et helt nyt selskab, e5 Lab, skal arbejde for at udvikle og udbrede disse løsninger.

Læs også: Kinesere lancerer elektrisk fragtskib

Bag samarbejdet står shippingselskabet Asahi Tanker, oceanfragtmægleren Exeno Yamamizu, rederiet Mitsui O.S.K. Lines og ikke mindst Mitsubishi, der herhjemme nok mest er kendt for sine personbiler, men som også er engageret i en række andre sektorer, bl.a. industriel infrastruktur og fremdriftsløsninger.

Den første opgave for e5 Lab er at bygge verdens første fuldt batteri-elektriske nuludledningstankskib, der skal være klar til søsætning allerede om to år, i midten af 2021. Tankskibet bliver designet til kystnære opgaver og skal operere i Tokyo-bugten.

Derudover vil e5 Lab også udvikle andre former for elektrisk drevne fartøjer, ligesom man aktivt vil promovere elektrificeringen af såvel kystnære som oceangående fartøjer, og være med til at samle teknologier, menneskelige ressourcer og den operationelle know-how, der er nødvendig for at opnå IMO’s mål om at reducere shippingbranchens drivhusgasudslip med 50 procent senest i 2025.

Parterne bag e5 Lab ser en stribe udfordringer for Japans shippingindustri, som man med det nye initiativ vil være med til at adressere. Det handler bl.a. om at kontrollere drivhusgasudslippet og på den måde bremse effekten af klimaforandringerne, og at tilbyde den elektriske platform til alle interessenter i industrien for på den måde at sikre bæredygtig vækst.

Læs også: Maersk tilbyder shipping på CO2-neutralt brændstof

Ved at levere på de fem e’er (Electrification, Environment, Evolution, Efficiency og Economics), som e5 Lab fokuserer på, vil selskabet understøtte bæredygtig vækst og udvikling i shippingsektoren, og levere ny innovation til samfundet, som det hedder.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Erhverv
Konference
ESGdag 2026: ESG som strategisk drivkraft for et robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv

Kom med til ESGdag 2026 den 29. oktober, hvor Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer sætter fokus på, hvordan ESG kan udvikle sig fra et compliance-projekt til en strategisk drivkraft for konkurrenceevne, risikostyring og markedsposition i en post-Omnibus-virkelighed.

Dato

29.10.2026

Tid

13:00

Sted

Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 København V

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby