Mitsubishi bag verdens første nuludledningstankskib

Sammen med tre partnere vil japanske Mitsubishi allerede om to år søsætte verdens første fuldt batteri-elektriske tankskib. Samtidig etablerer selskaberne en ny virksomhed, der skal fremme udbredelsen af grønne løsninger i branchen.

Batteritankskibet skal være klar til søsætning i midten af 2021. Illustration: Mitsubishi/e5 Lab.

08.08.2019

CSR.dk

Et nyt strategisk partnerskab har set dagens lys i den japanske shippingbranche, med det helt specifikke fokus at skabe ny infrastruktur og services i industrien, der fokuserer på elektriske fartøjer. Et helt nyt selskab, e5 Lab, skal arbejde for at udvikle og udbrede disse løsninger.

Læs også: Kinesere lancerer elektrisk fragtskib

Bag samarbejdet står shippingselskabet Asahi Tanker, oceanfragtmægleren Exeno Yamamizu, rederiet Mitsui O.S.K. Lines og ikke mindst Mitsubishi, der herhjemme nok mest er kendt for sine personbiler, men som også er engageret i en række andre sektorer, bl.a. industriel infrastruktur og fremdriftsløsninger.

Den første opgave for e5 Lab er at bygge verdens første fuldt batteri-elektriske nuludledningstankskib, der skal være klar til søsætning allerede om to år, i midten af 2021. Tankskibet bliver designet til kystnære opgaver og skal operere i Tokyo-bugten.

Derudover vil e5 Lab også udvikle andre former for elektrisk drevne fartøjer, ligesom man aktivt vil promovere elektrificeringen af såvel kystnære som oceangående fartøjer, og være med til at samle teknologier, menneskelige ressourcer og den operationelle know-how, der er nødvendig for at opnå IMO’s mål om at reducere shippingbranchens drivhusgasudslip med 50 procent senest i 2025.

Parterne bag e5 Lab ser en stribe udfordringer for Japans shippingindustri, som man med det nye initiativ vil være med til at adressere. Det handler bl.a. om at kontrollere drivhusgasudslippet og på den måde bremse effekten af klimaforandringerne, og at tilbyde den elektriske platform til alle interessenter i industrien for på den måde at sikre bæredygtig vækst.

Læs også: Maersk tilbyder shipping på CO2-neutralt brændstof

Ved at levere på de fem e’er (Electrification, Environment, Evolution, Efficiency og Economics), som e5 Lab fokuserer på, vil selskabet understøtte bæredygtig vækst og udvikling i shippingsektoren, og levere ny innovation til samfundet, som det hedder.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn