Modebranchen vil af med miljøsvin-mærkatet

Tekstilindustrien er den næstmest forurenende branche i verden. Nye initiativer spirer i branchen for at gå den grønne vej og få et miljøvenligt image.

08.08.2012

CSR.dk

I dag begynder den københavnske modeuge med arrangementer rundt om i byen. I år vil modellerne indtage catwalken klædt i bæredygtigt modetøj fra både danske og andre nordiske designere.

Modebranchen er ved at lave en grøn omstilling med diverse initiativer. Et af initiativerne er et frivilligt og globalt initiativ ved navn Sustainable Apparel Coalition, hvor 60 modeproducenter er gået sammen om at arbejde med bæredygtig og ansvarlig mode.

Som en del af initiativet bliver genbrugte materialer fra Nikes kondisko brugt til sportsbaner og legepladser, og H&M har lanceret en kollektion syet af økologisk bomuld.

Næstmest forurenende branche
Tekstilindustrien har god grund til at satse på miljøet, eftersom den er den næstmest forurenende branche i verden. Ifølge ugebrevet Mandag Morgen er tekstilbranchens forurening kun overgået af olie- og gasindustrien.

Men de senere år har en spirende, bæredygtig bevidsthed sneget sig ind i modebranchen.

I Norden er modebranchen gået sammen i et frivilligt initiativ, NICE-projekt (Nordic Initiative Clean and Ethical). NICE-projektet tager udgangspunkt i FN’s Global Compact har formuleret 16 retningslinjer med et mål at øge kendskabet til ansvarlige og bæredygtige arbejdsmetoder inden for modeindustrien.

Grøn omstilling går trægt
Jonas Eder-Hansen er som udviklingsdirektør i Danish Fashion Institute og er ansvarlig for national CSR og NICE-projektet en del af den grønne modebølge.

"Vi sætter fokus på, hvordan vi fra Danmarks side kan uddanne modevirksomheder, så de efterspørger større ansvarlighed i leverandørkæden. Det er vigtigt, at de danske virksomheder tænker på, hvor deres råmaterialer kommer fra," siger han til Information.

Greenpeace Danmark synes dog ikke, at frivillige initiativer som Sustainable Apparel Coalition og NICE-projektet er nok.

"Det er ikke rimeligt, at man selv kan vælge, om man vil forurene. Jeg synes i hvert fald, det er mere rimeligt at sige, at der er nogle stoffer, som skal forbydes, siger Greenpeace Danmarks kemimedarbejder, Erik Albertsen til Information.

Han mener, det er nødvendigt at lade den grønne fred brede sig og sætte ind med konkret EU-regulering på området, så forbrugeren og industrien ikke har et frit valg.

-KH

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense