Når CSR rækker uden for arbejdstiden

CSR og sundhedsstrategier handler nødvendigvis ikke længere kun om det, der sker i arbejdstiden, men kan også række ind i privaten.

”Søvn er lidt specielt, fordi man virkelig går ind og piller ved noget meget privat, som foregår uden for arbejdstiden”, siger CSR-ekspert Esben Rahbek Pedersen, professor og ph.d fra Copenhagen Business School. .

20.10.2015

CSR.dk

Virksomheder har længe arbejdet med socialt ansvar og sundhedsstrategier blandt medarbejderne i arbejdstiden. Men at en virksomhed medtager søvn i sin sundhedsstrategi, er ikke noget, som CSR-ekspert Esben Rahbek Pedersen, professor og ph.d fra Copenhagen Business School, har hørt om tidligere. Dog synes han, at ideen er interessant, skriver finans.dk.

Læs også: Ansatte mangler tid i det daglige og støtte fra chefen

”"Søvn er lidt specielt, fordi man virkelig går ind og piller ved noget meget privat, som foregår uden for arbejdstiden"”, siger professoren til finans.dk.

Men hvor meget kan en virksomhed egentlig tillade sig at blande sig i uden for arbejdstiden? Svaret afhænger af, hvordan virksomheden formulerer og implementerer politikken, mener Esben Rahbek Pedersen.

Det kan være en god ting, hvis politikken er skabt ud fra en dialog mellem medarbejdere og ledelse. Men er der derimod tvang, er det problematisk, mener professoren.

Læs også: Arbejdsgivere presser syge medarbejdere på job

”"Så længe det er et tilbud, kan man gøre meget. Men grænsen mellem tilbud, forventninger og krav kan være flydende. Det er svært at sige præcist, hvornår det er okay eller ikke okay at blande sig i, hvad de ansatte går og laver uden for arbejdstiden, f.eks. ryger, drikker, ser porno, dyrker ekstremsport, kører for stærkt eller går på casino"”, siger han til finans.dk.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026Forenede Service

Sponseret

Forenede Service styrker medarbejdernes stemme med digital APV

20.10.2026CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense