NCC har store planer med bæredygtig produktion

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man store ambitioner for bæredygtig produktion. Som et led i dette vil virksomheden starte med at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier er certificeret.

NCCs planer om bæredygtig produktion stopper ikke ved certificeret træ. Virksomheden vil nemlig også beskæftige sig med døre, vinder og køkkener. Arkivfoto..

19.06.2017

CSR.dk

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man netop indgået en rammeaftale om indkøb af certificeret træ med en række af sine leverandører.

Målet er at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier fremover er certificeret under enten FSC eller PEFC - også selvom det samlede byggeri ikke er bæredygtighedscertificeret, skriver Licitationen:

”I NCC bygger vi mange kvadratmeter hvert år, og vi vil gerne være med til at sikre, at der er en efterspørgsel på certificeret træ i byggebranchen”, siger Vibeke Grupe Larsen, der er bæredygtighedschef hos NCC Danmark til Building Supply.

Læs også: Cirkulært byggeri undervejs hos Lejerbo

Større planer for fremtiden
Ifølge Vibeke Grupe Larsen vil rammeaftalen i første omgang medføre indkøb af knap en million løbende meter træ og cirka 73.000 kvadratmeter træplader om året.

Men det stopper ikke her – entreprenørvirksomheden har nemlig også planer om at benytte sig af bæredygtig produktion inden for døre, vinduer og køkkener:

”Vi er bevidste om, at vi med vores indkøbsvolumen har en væsentlig stemme og derigennem har en konkret mulighed for at præge resten af branchen”, siger Vibeke Grupe Larsen til Licitationen.

På nuværende tidspunkt ønsker hun ikke at sætte navn på leverandører, der indgår i rammeaftalen.

Læs også: Ny undersøgelse: Stigende efterspørgsel på certificeret træ

Hos NCC mærker man generelt en stigende efterspørgsel på bæredygtig produktion fra centrale bygherrer og investorer. I øjeblikket opfører virksomheden for eksempel Havnebryggen Pollux med 70 ejerlejligheder på Islands Brygge, skriver Licitationen.

Her skal alt træ, der indgår i bygningen og som anvendes under byggeperioden, være certificeret, komme fra bæredygtigt skovbrug eller være genbrugstræ.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

05.06.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online