NCC har store planer med bæredygtig produktion

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man store ambitioner for bæredygtig produktion. Som et led i dette vil virksomheden starte med at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier er certificeret.

NCCs planer om bæredygtig produktion stopper ikke ved certificeret træ. Virksomheden vil nemlig også beskæftige sig med døre, vinder og køkkener. Arkivfoto..

19.06.2017

CSR.dk

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man netop indgået en rammeaftale om indkøb af certificeret træ med en række af sine leverandører.

Målet er at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier fremover er certificeret under enten FSC eller PEFC - også selvom det samlede byggeri ikke er bæredygtighedscertificeret, skriver Licitationen:

”I NCC bygger vi mange kvadratmeter hvert år, og vi vil gerne være med til at sikre, at der er en efterspørgsel på certificeret træ i byggebranchen”, siger Vibeke Grupe Larsen, der er bæredygtighedschef hos NCC Danmark til Building Supply.

Læs også: Cirkulært byggeri undervejs hos Lejerbo

Større planer for fremtiden
Ifølge Vibeke Grupe Larsen vil rammeaftalen i første omgang medføre indkøb af knap en million løbende meter træ og cirka 73.000 kvadratmeter træplader om året.

Men det stopper ikke her – entreprenørvirksomheden har nemlig også planer om at benytte sig af bæredygtig produktion inden for døre, vinduer og køkkener:

”Vi er bevidste om, at vi med vores indkøbsvolumen har en væsentlig stemme og derigennem har en konkret mulighed for at præge resten af branchen”, siger Vibeke Grupe Larsen til Licitationen.

På nuværende tidspunkt ønsker hun ikke at sætte navn på leverandører, der indgår i rammeaftalen.

Læs også: Ny undersøgelse: Stigende efterspørgsel på certificeret træ

Hos NCC mærker man generelt en stigende efterspørgsel på bæredygtig produktion fra centrale bygherrer og investorer. I øjeblikket opfører virksomheden for eksempel Havnebryggen Pollux med 70 ejerlejligheder på Islands Brygge, skriver Licitationen.

Her skal alt træ, der indgår i bygningen og som anvendes under byggeperioden, være certificeret, komme fra bæredygtigt skovbrug eller være genbrugstræ.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S