NCC har store planer med bæredygtig produktion

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man store ambitioner for bæredygtig produktion. Som et led i dette vil virksomheden starte med at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier er certificeret.

NCCs planer om bæredygtig produktion stopper ikke ved certificeret træ. Virksomheden vil nemlig også beskæftige sig med døre, vinder og køkkener. Arkivfoto..

19.06.2017

CSR.dk

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man netop indgået en rammeaftale om indkøb af certificeret træ med en række af sine leverandører.

Målet er at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier fremover er certificeret under enten FSC eller PEFC - også selvom det samlede byggeri ikke er bæredygtighedscertificeret, skriver Licitationen:

”I NCC bygger vi mange kvadratmeter hvert år, og vi vil gerne være med til at sikre, at der er en efterspørgsel på certificeret træ i byggebranchen”, siger Vibeke Grupe Larsen, der er bæredygtighedschef hos NCC Danmark til Building Supply.

Læs også: Cirkulært byggeri undervejs hos Lejerbo

Større planer for fremtiden
Ifølge Vibeke Grupe Larsen vil rammeaftalen i første omgang medføre indkøb af knap en million løbende meter træ og cirka 73.000 kvadratmeter træplader om året.

Men det stopper ikke her – entreprenørvirksomheden har nemlig også planer om at benytte sig af bæredygtig produktion inden for døre, vinduer og køkkener:

”Vi er bevidste om, at vi med vores indkøbsvolumen har en væsentlig stemme og derigennem har en konkret mulighed for at præge resten af branchen”, siger Vibeke Grupe Larsen til Licitationen.

På nuværende tidspunkt ønsker hun ikke at sætte navn på leverandører, der indgår i rammeaftalen.

Læs også: Ny undersøgelse: Stigende efterspørgsel på certificeret træ

Hos NCC mærker man generelt en stigende efterspørgsel på bæredygtig produktion fra centrale bygherrer og investorer. I øjeblikket opfører virksomheden for eksempel Havnebryggen Pollux med 70 ejerlejligheder på Islands Brygge, skriver Licitationen.

Her skal alt træ, der indgår i bygningen og som anvendes under byggeperioden, være certificeret, komme fra bæredygtigt skovbrug eller være genbrugstræ.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby