NCC har store planer med bæredygtig produktion

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man store ambitioner for bæredygtig produktion. Som et led i dette vil virksomheden starte med at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier er certificeret.

NCCs planer om bæredygtig produktion stopper ikke ved certificeret træ. Virksomheden vil nemlig også beskæftige sig med døre, vinder og køkkener. Arkivfoto..

19.06.2017

CSR.dk

Hos entreprenørvirksomheden NCC har man netop indgået en rammeaftale om indkøb af certificeret træ med en række af sine leverandører.

Målet er at sikre, at alt anvendt træ på byggepladser og i byggerier fremover er certificeret under enten FSC eller PEFC - også selvom det samlede byggeri ikke er bæredygtighedscertificeret, skriver Licitationen:

”I NCC bygger vi mange kvadratmeter hvert år, og vi vil gerne være med til at sikre, at der er en efterspørgsel på certificeret træ i byggebranchen”, siger Vibeke Grupe Larsen, der er bæredygtighedschef hos NCC Danmark til Building Supply.

Læs også: Cirkulært byggeri undervejs hos Lejerbo

Større planer for fremtiden
Ifølge Vibeke Grupe Larsen vil rammeaftalen i første omgang medføre indkøb af knap en million løbende meter træ og cirka 73.000 kvadratmeter træplader om året.

Men det stopper ikke her – entreprenørvirksomheden har nemlig også planer om at benytte sig af bæredygtig produktion inden for døre, vinduer og køkkener:

”Vi er bevidste om, at vi med vores indkøbsvolumen har en væsentlig stemme og derigennem har en konkret mulighed for at præge resten af branchen”, siger Vibeke Grupe Larsen til Licitationen.

På nuværende tidspunkt ønsker hun ikke at sætte navn på leverandører, der indgår i rammeaftalen.

Læs også: Ny undersøgelse: Stigende efterspørgsel på certificeret træ

Hos NCC mærker man generelt en stigende efterspørgsel på bæredygtig produktion fra centrale bygherrer og investorer. I øjeblikket opfører virksomheden for eksempel Havnebryggen Pollux med 70 ejerlejligheder på Islands Brygge, skriver Licitationen.

Her skal alt træ, der indgår i bygningen og som anvendes under byggeperioden, være certificeret, komme fra bæredygtigt skovbrug eller være genbrugstræ.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V