Nespresso genanvender forbrugernes kaffekapsler

Hos Nespresso vil man gerne genanvende så mange kaffekapsler som muligt. Derfor har virksomheden oprettet en ny ordning, hvor kaffedrikkere kan få afhentet deres kapsler ved hoveddøren.

Fremover kan de danske kaffedrikkere aflevere deres brugte Nespresso-kapsler til genanvendelse - her kan kapslernes aluminium blandt andet bruges til at lave cykler og fly. Arkivfoto..

10.05.2017

CSR.dk

Fra midt april blev det nemmere for forbrugerne at aflevere sine brugte kaffekapsler fra Nespresso til genanvendelse.

Ud over sine i alt 31 genanvendelsespunkter har kaffevirksomheden nu udvidet med muligheden for at aflevere kaffekapsler i pakkebokse og på posthuse i hele Danmark. På den måde får forbrugerne mere end 1.500 nye genanvendelsespunkter fordelt over hele Danmark.

Læs også: Plastprisen 2017 gik til virksomhed med genanvendelse i fokus

I tillæg kan man også få afhentet sine brugte kaffekapsler ved døren uden meromkostning, når man samtidig får leveret nye kaffekapsler.

Enkelt for forbrugerne
Ifølge Fredrik Nilsson, der er landechef for Nespresso i Danmark, er initiativet det næste skridt mod et genanvendelsesarbejde, som virksomheden igangsatte tilbage i 2014, da man lancerede en genanvendelsesordning:

”Målsætningen er, at det skal være så let som muligt for forbrugerne at aflevere de brugte kaffekapsler. I forbindelse med udviklingen af ordningen har vi spurgt danskerne om, hvad der er mest afgørende for, at de får afleveret kaffekapslerne til genanvendelse”, siger han og fortsætter:

”Her svarede de, at det vigtigste er, at man kan sortere metallet derhjemme og dernæst, at der kommer flere steder, hvor man kan aflevere kaffekapslerne. Med den nye ordning opfylder vi begge ønsker og har et godt fundament for at give kaffekapslerne nyt liv”.

Fra kaffekapsler til cykler
Med den nylige udvidelse er Danmark det 16. land i verden, hvor Nespresso gør det muligt for forbrugerne at få afhentet brugte kaffekapsler ved døren.

I den forbindelse ønsker Nespresso at gøre de danske kaffedrikkere opmærksomme på mulighederne for genanvendelse af den lille aluminiumskapsel.

Læs også: McDonald's vil sælge mere bæredygtig kaffe

I dag er kun halvdelen af forbrugerne klar over, at kaffekapslerne kan få et nyt liv som fx dele til cykler eller fly – og kaffegrumset kan eksempelvis anvendes som kompost eller biobrændsel:

”Genanvendt aluminium kræver 95 procent mindre energi at producere, og derfor er det vigtigt at få indsamlet de brugte kaffekapsler. Så hvis en afledt effekt af vores indsats er, at flere danskere bliver opmærksomme på, at aluminium kan genanvendes, er det en stor bonus på miljøet”, siger Fredrik Nilsson.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)