Norwegian og Airbus viser nye veje for flybranchens klimapåvirkning

Norwegian har lanceret en ny klima- og miljøstrategi, som forpligter dem til at nedbringe deres CO2-udledningen med 45 procent i 2030, og Airbus har tre typer klimaneutrale fly på tegnebrættet.

22.09.2020

CSR.dk

Norwegian er allerede et af verdens mest brændstofeffektive flyselskaber takket være en moderne og brændstofeffektiv flåde. Norwegian var det første flyselskab i verden, der underskrev FN’s program for klimainitiativer og har forpligtet sig til at blive klimaneutrale i 2050.

Nu opruster Norwegian med en strategi, der understøtter Parisaftalen. Ifølge FNs klimapanel (IPCC, 2018) skal CO2 udledningerne reduceres med 45 procent inden 2030 sammenlignet med 2010, for at begrænse den globale opvarmning til 1,5 grader.
Det skal ske igennem fornyelse af flyflåden og brug af bæredygtigt brændstof.

En vigtig spiller i kampen om kunne opfylde CO2 målsætningerne er leverandørerne, og Norwegian opfordrer derfor deres leverandører til at øge produktionen af bæredygtigt brændstof. Norwegian har i dag en af verdens yngste flyflåder, og det vil fortsat være et fokusområde.

I strategien finder man også en målsætning om at udfase alle former for ikke-genbrugeligt plastik, samt at al den engangsplastik som flyselskabet benytter skal genanvendes senest i 2023.

’De rejsende ønsker i stigende grad mere bæredygtige og smartere alternativer, når de vælger flyselskab. Vi skal være forbrugernes førstevalg ved at reducere og genbruge plastikaffald, sætte skub i bæredygtigt flybrændstof og fortsætte med at flyve med en af verdens yngste flyflåder for at nå målet om at reducere CO2-udledningen med 45 procent inden 2030’, siger Norwegians chef for bæredygtighed, Anders Fagernæs.

Airbus byder på en anden vej
Men på den anden side af de 45 procent ligger behovet for klimaneutralitet, og i denne uge offentliggjorde den franske flyproducent Airbus tre koncepter, som kan blive til kommercielle fly, der ikke påvirker klimaet. Ifølge en pressemeddelelse fra Airbus kan de tre koncepter muligvis komme i brug i 2035.

De tre flykoncepter løser opgaven med at opnå nul-emission på forskellige måder teknologisk, men de har alle hydrogen som primær energikilde.

»Jeg har en stærk tro på, at udnyttelsen af hydrogen - både i syntetisk brændstof og som en primær energikilde for kommercielle fly - har potentiale til at reducere flybranchens klimapåvirkning signifikant,« siger Guillaume Faury, øverste chef for Airbus.

- MT/EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn