Nu skal millionerne rulle mod grøn omstilling

En nyligt indgået politisk aftale gør det nemmere for virksomheder at få hjælp til grøn omstilling.

Projekter, der får elmåleren til at løbe langsommere, vil i fremtiden have lettere ved at opnå offentlig støtte. .

30.06.2022

CSR.dk

En ny politisk aftale, ”Klimaaftale om grøn strøm og varme 2022”, lægger op til at justere på kriterierne for støtte fra Erhvervspuljen. 

Erhvervspuljen er en tilskudspulje til energieffektivisering i virksomheder, der skal sikre grøn omstilling og effektivisering af virksomhedernes energiforbrug. Puljen er på i alt ca. 3,9 mia. kr. og løber fra 2020 til 2029.

Målet med den nye aftale er at lette virksomhedernes adgang til Erhvervspuljens midler, bl.a. i lyset af, at der tidligere har været kritik af Erhvervspuljens ansøgningsproces som værende for lang og for bøvlet for virksomhederne.

Med syv konkrete initiativer ønsker partierne aftalen bag at sikre, at puljen i endnu større grad understøtter den grønne omstilling i erhvervslivet:

  1. Indførelse af CO2 som supplerende tildelingskriterie, som vil åbne for, at projekter, der sparer CO2 men ikke energi, kan opnå støtte via Erhvervspuljen, fx støtte til konvertering væk fra fossil gas til fx biobrændsel eller fjernvarme.
  2. Fjerne krav om konkurrenceudsættelse, så støtten kommer hurtigere ud at virke
  3. Mulighed for igangsættelse af projekter efter indsendelse af ansøgning.
  4. Positivliste med tiltag som modtager en fastsat støttesats for at lette administrationen
  5. Højere støttesats til investeringer i grøn omstilling inkl. energisparende initiativer
  6. Stop for tilskud til installation af nye gaskedler
  7. Prioriteringsfaktor for gaskonverteringer, så det økonomiske incitament til ansøgning om gasreducerende projekter øges.

Lovforslaget, der skal implementere de foreslåede ændringer af Erhvervspuljen, vil forventeligt træde i kraft 1. januar 2023.

Tilfredse brancheorganisationer
I to af de brancheorganisationer, der ser Erhvervspuljen som et vigtigt redskab i den grønne omstilling, er der opbakning til de foreslåede ændringer.

Troels Ranis, branchedirektør i DI Energi, siger:

”Erhvervspuljen er afgørende for at skabe den nødvendige fremdrift i den grønne omstilling i virksomhederne. Puljen har haft en svær fødsel, og vi har i Dansk Industri været meget opmærksomme på at få den i gang. Det kommer der med den nye aftale. Om ganske få år vil vi have en langt mere energieffektiv industri, fordi puljen nu både belønner energibesparelser og CO2-reduktioner. Det er godt for både virksomhederne, klimaet og det danske samfund”.

Mia Amalie Holstein, vicedirektør i SMVdanmark, siger:

”Vi er glade for, at reglerne for Erhvervspuljen bliver indrettet, så det bliver nemmere for særligt små og mellemstore virksomheder at få tilskud til den grønne omstilling. Det er især vigtigt lige nu, da de stigende energipriser er en stor udfordring for vores medlemmer. Helst så vi, at den grønne omstilling skete ved hjælp af afgifter og tilsvarende lavere beskatning af virksomhederne, men smidigere puljer er et godt skridt.”

Erhvervspuljen er åben for ansøgninger næste gang d. 30. august – 13. september - dog efter de gamle regler.

Læs mere om puljen på

www.ens.dk/erhvervstilskud
www.sparenergi.dk/erhvervstilskud

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

13.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V