Ny rapport: Virksomheder er uvidende om klimaftrykket fra deres IT

Selv om de fleste virksomheder har bæredygtighed og klima højt på agendaen, overser mange mulighederne i mere bæredygtige IT-løsninger, konkluderer en rapport fra den globale it-konsulentvirksomhed Capgemini.

16.07.2021

CSR.dk

Virksomheder er endnu ikke der, hvor de ser bæredygtig IT som en prioritet eller et redskab i deres generelle klimaindsats. Det konkluderer Capgemini Research Institute i en ny rapport*, der blandt andet viser, at kun 22 procent af de 1.000 virksomheder og organisationer i undersøgelsen forventer at nedbringe deres klimaaftryk via mere bæredygtige IT-løsninger indenfor de næste tre år.

Rapporten fra Capgemini viser også et tydeligt videnshul, når det kommer til virksomheders indsigt og fokus på klimaaftrykket fra deres IT. Blandt andet at mange savner viden om, hvordan de implementerer mere bæredygtige IT-løsninger og sætter ind over for klimaaftrykket for deres IT. Kun 6 procent af de undersøgte virksomheder har det, Capgemini definerer som et højt niveau af modenhed på bæredygtig IT.

“Skiftet over mod en mere bæredygtig hverdag og verden er helt central i dag - måske endda endnu mere her på bagkanten af Covid-pandemien. Det gælder også digitaliseringsagendaen, hvor mange virksomheder står over for at foretage store investeringer,” siger Claus Rydkjær, adm. direktør i Capgemini Danmark.

Læs også: Danfoss vil gøre fremtidens datacentre mere klimavenlige

”Virksomheder og organisationer er nødt til at erkende og agere i forhold til de klimamæssige konsekvenser af den digitale virkelighed, vi lever i. Og vores rapport understreger, at det blandt andet bør ske ved at indtænke nye forretningsmodeller, der direkte er understøttet af mere bæredygtig IT og har et helhedsperspektiv på tværs af alle dele af forretningen,” tilføjer han.

Ud af de 1.000 adspurgte virksomheder i rapporten er det blot 29 procent, der i dag anvender redskaber til at bedømme og følge klimaaftrykket fra deres IT. Kun hver tredje svarer, at bæredygtig IT er sat på bestyrelsesagendaen.

Til trods for, at det at sætte klimaomkostninger op overfor IT-omkostningerne kan hjælpe organisationer med at overskue og registrere deres IT-klimaaftryk, er det kun 27 procent, der i dag har en standardiseret praksis på området. Kun 23 procent anvender KPI’er til at følge og måle udviklingen i organisationens klimaaftryk.

Endelig viser rapporten, at over halvdelen (52 procent) vil have teknologivirksomhederne til at inkorporere en bæredygtig dimension i deres produkter og løsninger. Hele 61% vil have tech-firmaerne til at hjælpe med at måle klimaaftrykket fra deres IT. Og så svarer 45 procent, at de er klar til at betale en merpris på op til 5 procent for mere bæredygtige IT-produkter og -løsninger.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom