Ny rapport: Virksomheder er uvidende om klimaftrykket fra deres IT

Selv om de fleste virksomheder har bæredygtighed og klima højt på agendaen, overser mange mulighederne i mere bæredygtige IT-løsninger, konkluderer en rapport fra den globale it-konsulentvirksomhed Capgemini.

16.07.2021

CSR.dk

Virksomheder er endnu ikke der, hvor de ser bæredygtig IT som en prioritet eller et redskab i deres generelle klimaindsats. Det konkluderer Capgemini Research Institute i en ny rapport*, der blandt andet viser, at kun 22 procent af de 1.000 virksomheder og organisationer i undersøgelsen forventer at nedbringe deres klimaaftryk via mere bæredygtige IT-løsninger indenfor de næste tre år.

Rapporten fra Capgemini viser også et tydeligt videnshul, når det kommer til virksomheders indsigt og fokus på klimaaftrykket fra deres IT. Blandt andet at mange savner viden om, hvordan de implementerer mere bæredygtige IT-løsninger og sætter ind over for klimaaftrykket for deres IT. Kun 6 procent af de undersøgte virksomheder har det, Capgemini definerer som et højt niveau af modenhed på bæredygtig IT.

“Skiftet over mod en mere bæredygtig hverdag og verden er helt central i dag - måske endda endnu mere her på bagkanten af Covid-pandemien. Det gælder også digitaliseringsagendaen, hvor mange virksomheder står over for at foretage store investeringer,” siger Claus Rydkjær, adm. direktør i Capgemini Danmark.

Læs også: Danfoss vil gøre fremtidens datacentre mere klimavenlige

”Virksomheder og organisationer er nødt til at erkende og agere i forhold til de klimamæssige konsekvenser af den digitale virkelighed, vi lever i. Og vores rapport understreger, at det blandt andet bør ske ved at indtænke nye forretningsmodeller, der direkte er understøttet af mere bæredygtig IT og har et helhedsperspektiv på tværs af alle dele af forretningen,” tilføjer han.

Ud af de 1.000 adspurgte virksomheder i rapporten er det blot 29 procent, der i dag anvender redskaber til at bedømme og følge klimaaftrykket fra deres IT. Kun hver tredje svarer, at bæredygtig IT er sat på bestyrelsesagendaen.

Til trods for, at det at sætte klimaomkostninger op overfor IT-omkostningerne kan hjælpe organisationer med at overskue og registrere deres IT-klimaaftryk, er det kun 27 procent, der i dag har en standardiseret praksis på området. Kun 23 procent anvender KPI’er til at følge og måle udviklingen i organisationens klimaaftryk.

Endelig viser rapporten, at over halvdelen (52 procent) vil have teknologivirksomhederne til at inkorporere en bæredygtig dimension i deres produkter og løsninger. Hele 61% vil have tech-firmaerne til at hjælpe med at måle klimaaftrykket fra deres IT. Og så svarer 45 procent, at de er klar til at betale en merpris på op til 5 procent for mere bæredygtige IT-produkter og -løsninger.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg