Ny transportminister med stor klimaopgave

Benny Engelbrecht er udpeget som transportminister i regeringen Mette Frederiksen. Både ITD, DTL og DI Transport byder ham velkommen og ser frem til samarbejdet. Transportens rolle i den grønne omstilling er en af de store opgaver, lyder det fra alle tre parter.

Der er sat navn på Danmarks nye transportminister, der bliver sønderjyden Benny Engelbrecht. Foto: ft.dk/Christoffer Regild.

28.06.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

I går, torsdag d. 27. juni, var på mange måder en historisk dag i dansk politik. Danmark fik nemlig officielt sin kun anden kvindelige statsminister, og den yngste nogensinde, da 41-årige Mette Frederiksen trådte frem som landets øverste politiske leder i spidsen for sin socialdemokratiske étpartiregering.

Læs også: Politikere vil have containere væk fra motorvejen og ud på skibe

Blandt de 20 navne på ministerlisten figurerer bl.a. 48-årige Benny Engelbrecht som ny transportminister. Med det samme kan man også notere sig, at Danmark igen har en dedikeret minister på transportområdet, i det Kaare Dybvad tiltræder som boligminister, hvilket sammen med bygninger tidligere hørte under Ole Birk Olesen (LA).

Benny Engelbrecht tiltrådte officielt som transportminister d. 27. juni 2019. Foto: ft.dk/Steen Brogaard.

Benny Engelbrecht, der er valgt for Socialdemokratiet i Sønderjyllands Storkreds, var skatteminister et lille års tid under Helle Thorning-Schmidt, og har også været erhvervsordfører samt formand for Transportudvalget og Sydslesvigudvalget fra 2011 til 2014.

Det er med andre ord en erfaren mand med kendskab til både erhvervslivet og transportpolitikken, der nu rykker ind i transportministeriet, og det vækker glæde hos brancheorganisationen for den danske vejgodstransport, ITD.

”Vi glæder os meget over at få en erfaren og dygtig minister i spidsen for vores område, og vi ser frem til det forestående samarbejde. Især glæder vi os til at samarbejde med den nye minister om at indfri det store vækstpotentiale, der ligger og venter på at blive bragt i spil i den danske vejgodstransport”, siger adm. direktør Carina Christensen og fortsætter:

”Vi forventer, at hans egenskaber bliver en stor gevinst for det danske transporterhverv, når vi fremover skal samarbejde med ham om store og vigtige dagsordener som vækst i transporterhvervet, klima og infrastruktur”.

ITD: Det haster med at komme i gang på klimafronten
Netop klimaet er et centralt element i den nye regerings såkaldte politiske forståelse, Retfærdig retning for Danmark, som man har formuleret sammen med støttepartierne Radikale Venstre, SF og Enhedslisten.

Her er det centrale element, at Danmarks udledning af drivhusgasser, ikke mindst CO2, som for en stor dels vedkommende kommer fra vejene, skal reduceres med 70 procent i 2030 i forhold til niveauet i 1990.

Det kræver bl.a. en omstilling af transportsektoren, herunder et stop for salg af alle nye diesel- og benzinbiler fra 2030 og skærpede miljøzoner, og en aftale om infrastruktur, hvor klima- og miljøhensyn i langt højere grad indgår.

Det er en kæmpe opgave, påpeger ITD, så det haster med at komme i gang.

”Vi håber, at den nye transportminister hurtigt vil medvirke til, at der ikke kun fokuseres på personbiler og flyafgifter, så vi for alvor får skabt handling i forhold til den grønne omstilling af de tunge transporter. Vi står med en branche, der er mere end ivrig for at komme i gang. Den bold ser vi frem til, at den nye transportminister griber, så vi sammen kan sikre, at de tiltag, der kommer på bordet, rent faktisk også virker”, siger Carina Christensen.

Også DTL-Danske Vognmænd ser frem til samarbejdet med den nye minister med høje forventninger om at skabe gode resultater til gavn for sine medlemmer, eksempelvis når det gælder social dumping, ligesom man ligeledes har noteret sig de tårnhøje – og udfordrende – klimaambitioner.

”Lige så rigtigt og vigtigt det er – lige så vanskeligt kan det jo også vise sig at blive i praksis. Det er både rigtigt og nødvendigt, at transportbranchen bidrager til at indfri klimaambitionerne. Det er vigtigt at vælge de rette løsninger med blik for vognmandserhvervets konkurrenceevne og med forståelse for de særlige forhold i den tunge transport. Jeg ser frem til at bidrage og indgå i drøftelser om, hvordan vi gør det bedst og klogest”, siger adm. direktør i DTL-Danske Vognmænd, Erik Østergaard.

DI: Transportsektoren skal levere på CO2-mål
Hos DI Transport er branchedirektør Michael Svane også klar til at byde Benny Engelbrecht, som han kalder ’en politiker med stor parlamentarisk erfaring’, velkommen. I tråd med ITD og DTL ser han ligeledes de klimamæssige mål som den helt store opgave for den nye minister.

”Han får en særlig opgave i at sikre transportens rolle, når det gælder om at bidrage til den grønne omstilling”, siger han, da CSR.dk fanger ham på telefonen.

”Transportsektoren skal levere i forhold til det ambitiøse CO2-mål, regeringen har sat, og det skal han være med til at sikre, samtidig med at han skal sikre mobilitet for både personer og varer, og de nødvendige investeringer i den trafikale infrastruktur, med miljø og klima for øje. Så det er lidt af en dagsorden”, fortsætter han.

Hvad angår den nye infrastrukturplan, der også omfatter investeringer i den kollektive transport og cyklisme, håber man fra ITD’s side, at vejtransporten får det fokus, man mener, den fortjener.

Læs også: Ny dansk app vil reducere CO2-udledning fra varetransport

”En ny langsigtet infrastrukturplan målrettet vejnettet er en essentiel opgave for den nye transportminister. Her håber vi, at visionerne rækker længere end til tog og cykelstier, for det er på vejene, problemerne er”, slutter Carina Christensen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby