Ny uddannelse i madspild

En ny uddannelse sætter madspild på dagsordenen og uddanner fagfolk og interesserede i at undgå madspild i gastronomi og storkøkkener.

Hotel og Restaurantskolen vil med den nye uddannelse 'food coordinator' sætte fokus på minimering af madspild. .

12.03.2015

CSR.dk

Hotel og Restaurantskolen i København sætter fokus på madspild i gastronomi og storkøkkener, og vil med uddannelsen ’food coordinator’ sætte det på dagsordenen.

Dermed samler de tråden op fra den store samfundsdebat, der har været om madspild de senere år, og skolen vil fokuserer på hele værdikæden op til, under og efter tilberedning. Det første hold starter allerede i april 2015.

Selina Juul, forkvinde i frivilligorganisationen Stop Spild Af Mad, er positiv overfor tiltaget, og ser det som i god tråd med tidsånden:

”Jeg hilser Hotel- og Restaurantskolens nye Food Coordinator uddannelse velkommen, da det netop er vigtigt at sætte fokus på forebyggelse af madspild på et tidlig stadie og hos mennesker, der fremadrettet vil arbejde med gastronomi og storkøkkener”, siger hun.

Læs også: Northside opruster på økologifronten

Mange aspekter i fokus
Uddannelsen sætter fokus på alle de aspekter, som madspild berører; fra samfund, til økonomi, landbrug og transport foruden selvfølgelig madlavning og konservering.

Uddannelsen henter meget support uden for skolens rammer, og her peger flere på vigtigheden af et opbrud med konventionel gastronomi.

”Food Coordinator-uddannelsen er relevant, fordi den sætter spot på de tankegange og vaner, som vi gerne vil udfordre og få folk til at forholde sig til - ikke kun forbrugere og spisende gæster, men også branchens fagfolk”, siger Irina Bothmann, køkkenleder i spisehuset Rub & Stub.

Læs også: Danmarks første sociale supermarked

Samme toner høres fra Marie Fønss, project officer for Daka Refood, en Kolding-baseret virksomhed, der samler og genanvender organiske biprodukter.

”Det kan være givende at slippe de eksisterende tankemønstre og se på problemet fra en helt ny vinkel, og det tror vi den nye Food Coordinator-uddannelse kan hjælpe med, gennem konkrete værktøjer og ved at se på værdikæden mere samlet, så øvelsen ikke bliver ’bare at skubbe problemet videre til den næste'", siger hun.

Uddannelsen vil bestå af en række kurser og vil koste cirka 3.000 kr. for folk i restaurationsbranchen, og 8.150 kr. for folk uden for branchen.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen