Ny uddannelse i madspild

En ny uddannelse sætter madspild på dagsordenen og uddanner fagfolk og interesserede i at undgå madspild i gastronomi og storkøkkener.

Hotel og Restaurantskolen vil med den nye uddannelse 'food coordinator' sætte fokus på minimering af madspild. .

12.03.2015

CSR.dk

Hotel og Restaurantskolen i København sætter fokus på madspild i gastronomi og storkøkkener, og vil med uddannelsen ’food coordinator’ sætte det på dagsordenen.

Dermed samler de tråden op fra den store samfundsdebat, der har været om madspild de senere år, og skolen vil fokuserer på hele værdikæden op til, under og efter tilberedning. Det første hold starter allerede i april 2015.

Selina Juul, forkvinde i frivilligorganisationen Stop Spild Af Mad, er positiv overfor tiltaget, og ser det som i god tråd med tidsånden:

”Jeg hilser Hotel- og Restaurantskolens nye Food Coordinator uddannelse velkommen, da det netop er vigtigt at sætte fokus på forebyggelse af madspild på et tidlig stadie og hos mennesker, der fremadrettet vil arbejde med gastronomi og storkøkkener”, siger hun.

Læs også: Northside opruster på økologifronten

Mange aspekter i fokus
Uddannelsen sætter fokus på alle de aspekter, som madspild berører; fra samfund, til økonomi, landbrug og transport foruden selvfølgelig madlavning og konservering.

Uddannelsen henter meget support uden for skolens rammer, og her peger flere på vigtigheden af et opbrud med konventionel gastronomi.

”Food Coordinator-uddannelsen er relevant, fordi den sætter spot på de tankegange og vaner, som vi gerne vil udfordre og få folk til at forholde sig til - ikke kun forbrugere og spisende gæster, men også branchens fagfolk”, siger Irina Bothmann, køkkenleder i spisehuset Rub & Stub.

Læs også: Danmarks første sociale supermarked

Samme toner høres fra Marie Fønss, project officer for Daka Refood, en Kolding-baseret virksomhed, der samler og genanvender organiske biprodukter.

”Det kan være givende at slippe de eksisterende tankemønstre og se på problemet fra en helt ny vinkel, og det tror vi den nye Food Coordinator-uddannelse kan hjælpe med, gennem konkrete værktøjer og ved at se på værdikæden mere samlet, så øvelsen ikke bliver ’bare at skubbe problemet videre til den næste'", siger hun.

Uddannelsen vil bestå af en række kurser og vil koste cirka 3.000 kr. for folk i restaurationsbranchen, og 8.150 kr. for folk uden for branchen.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online