01.12.2022 | Klima, miljø og energi
Nyhed fra Fagerhult - Rediscover Discovery
Indhold fra partner Hvad er dette?
Vi har gjort det endnu lettere at træffe et bæredygtigt valg af din belysningsløsning, uden at du egentlig behøver at vælge. Vores tidligere armatur Discovery EVO genopstår i en ny, mere bæredygtig udgave.
Ved produktion af Discovery har vi reduceret mængden af fossile råmaterialer, ved at bruge plastik fra vedvarende kilder. Derudover har den nye Discovery mulighed for lysstyring med plug-and-play-systemet Organic Response, som kan reducere energiforbruget med op til 80 % og dermed også klimapåvirkningen.
- Vi er meget stolte over at kunne præsentere et armatur, der så tydeligt repræsenterer vores vision om en mere bæredygtig fremtid, siger Niclas Thulin, Sustainability Manager, Fagerhult. Vi forsker hele tiden i alternative materialer til flere af vores produkter, og det føltes helt naturligt at foretage dette skift.
Fagerhult har reduceret det fossile råmateriale i produktionen af polycarbonatplast. I stedet anvendes et ISCC-certificeret materiale baseret på biologisk vedvarende olie (tallolie og fritureolie), som begge er restprodukter fra henholdsvis skovindustrien og restaurationsbranchen. Da Discovery består af 73 % polycarbonatplast, betyder udskiftningen af plastmaterialer, at vi kan reducere vores årlige CO2-aftryk med ca. 90 ton.
- Udskiftningen af plastik sker ved hjælp af en såkaldt massebalance-løsning, forklarer Christer Liljegren, produkt- og applikationschef i Fagerhult. Det betyder, at vi har stillet krav til vores leverandør om at erstatte en vis mængde fossilbaseret olie med fossilfri i den samlede produktion af plast, som derefter fordeles over en hvis periode. Som følge heraf kan armaturerne indeholde forskellige mængder vedvarende plast. Men med en massebalanceløsning sikrer vi, at der ikke anvendes en stor mængde fossil olie i plastproduktionen, men at den i stedet erstattes af et vedvarende råmateriale.
Livscyklusanalyser viser, at den nye ISCC-certificerede plast har 40 % lavere klimapåvirkning sammenlignet med fossil plast. På trods af en så stor ændring har den nye plast præcis de samme egenskaber som den gamle, og intet i armaturets udseende afslører, at der skulle være noget anderledes ved den. Den hurtige installation, energieffektiviteten og lyskvaliteten er lige så god som med den tidligere klassiske version. Fagerhult lancerer aldrig et produkt, der ikke lever op til vores standarder, hvad angår kvalitet, og dette er ingen undtagelse.
Læs mere om Discovery her: Genopdag Discovery - Fagerhult (Danmark)
Klima, miljø og energi

Fagerhult præsentere den nye AFL100-serie fra vores tyske søsterselskab WE-EF
Armaturets flade, rene form, er tidløs og passer ind i ethvert vej og gade miljø.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

The waste is the win - making your carbon footprint tip-toe
Sustainability and environmental awareness are (thankfully) on everyone’s agenda these days. And for real change to happen, we all need to make new choices. Meet some of the people at Fagerhult, that has challenged themselves into thinking outside the box, resulting in - a little box.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Multilume Re:Think – nu i flere størrelser og former
Klimaforandringerne og nutidens energikriser udfordrer os alle til at handle med mere omtanke for miljøet, og behovet for energieffektive og bæredygtige belysningsløsninger er stigende. Derfor lancerer vi Multilume Re:Think i flere størrelser og former.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Vores bæredygtighedsløfte
For os handler bæredygtighed om balance og lang levetid. Både inden for produktion, investeringer, sociale aspekter og teknologiske innovationer.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Kvisten - Reduceret klimabelastning, mere lys
Klimaforandringerne udfordrer os til at tænke – og handle – anderledes.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Vi ønsker at tage ansvar og bidrage til en mere bæredygtig fremtid.
Derfor er vi medlem af Green Building Council Denmark, byggebranchens egen medlemsorganisation
Indhold fra partner