Nykredit-projekt hjælper udlændinge i job

Gennem et mentorprogram tilbyder Nykredit veluddannede udlændinge et netværk, der for 50 procent af deltagerne har ført til job. Samtidig styrker projektet de ansatte i Nykredits kompetencer.

Nykredits hovedkvarter ved havnefronten. Foto: Flickr - NA.dir.

07.09.2012

Rued Caspar Riis, CSR.dk


På trods af høje kvalifikationer og international erfaring har veluddannede udlændinge svært ved at trænge ind på det danske arbejdsmarked. En stor barriere er manglende netværk.

Derfor har Nykredit og Sprogcenter Hellerup samarbejdet om at forbinde sprogcentrets veluddannede kursister med de Nykredit-ansattes professionelle netværk. På den måde kan de to organisationer bidrage til at få udlændingene i arbejde. Lederen hos Sprogcenter Hellerup forklarer, hvordan sproget ikke er nok til en plads på det danske arbejdsmarked. 

"Udlændingene kommer hos os for at modtage danskundervisning, men flere af dem er frustrerede over, at de ikke har det fornødne kendskab til det danske arbejdsmarked og det professionelle netværk, der kan hjælpe dem i jobs, der matcher deres kompetencer", fortæller han til Lokalavisen.dk.


Som en direkte konsekvens af mentorprogrammet har 50 procent af kursisterne fået et arbejde.

Medarbejdere lærer mentoring og coaching
Nykredits samarbejde kommer ikke kun udlændingene til gode – mentorordningen fungerer samtidig som efteruddannelse af Nykredtis medarbejdere.
 

"Mentorordningen er populær, og vi kan se, at vores medarbejderes interkulturelle kompetencer styrkes, samtidig med at det giver dem mulighed for at få erfaring med coaching og mentoring", siger vicedirektør Birgitte Bruun, der er ansvarlig for koncernens CSR.

Udover en jobaktivering på 50 procent er yderligere 20 procent af kursisterne begyndt på en uddannelse som resultat af mentorordningen.

Læs mere om Shared Value

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online