Nykredit-projekt hjælper udlændinge i job

Gennem et mentorprogram tilbyder Nykredit veluddannede udlændinge et netværk, der for 50 procent af deltagerne har ført til job. Samtidig styrker projektet de ansatte i Nykredits kompetencer.

Nykredits hovedkvarter ved havnefronten. Foto: Flickr - NA.dir.

07.09.2012

Rued Caspar Riis, CSR.dk


På trods af høje kvalifikationer og international erfaring har veluddannede udlændinge svært ved at trænge ind på det danske arbejdsmarked. En stor barriere er manglende netværk.

Derfor har Nykredit og Sprogcenter Hellerup samarbejdet om at forbinde sprogcentrets veluddannede kursister med de Nykredit-ansattes professionelle netværk. På den måde kan de to organisationer bidrage til at få udlændingene i arbejde. Lederen hos Sprogcenter Hellerup forklarer, hvordan sproget ikke er nok til en plads på det danske arbejdsmarked. 

"Udlændingene kommer hos os for at modtage danskundervisning, men flere af dem er frustrerede over, at de ikke har det fornødne kendskab til det danske arbejdsmarked og det professionelle netværk, der kan hjælpe dem i jobs, der matcher deres kompetencer", fortæller han til Lokalavisen.dk.


Som en direkte konsekvens af mentorprogrammet har 50 procent af kursisterne fået et arbejde.

Medarbejdere lærer mentoring og coaching
Nykredits samarbejde kommer ikke kun udlændingene til gode – mentorordningen fungerer samtidig som efteruddannelse af Nykredtis medarbejdere.
 

"Mentorordningen er populær, og vi kan se, at vores medarbejderes interkulturelle kompetencer styrkes, samtidig med at det giver dem mulighed for at få erfaring med coaching og mentoring", siger vicedirektør Birgitte Bruun, der er ansvarlig for koncernens CSR.

Udover en jobaktivering på 50 procent er yderligere 20 procent af kursisterne begyndt på en uddannelse som resultat af mentorordningen.

Læs mere om Shared Value

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online