Nytænkning i produktionen sparer CO2 på cementfabrik

Jagten på energioptimering hos Aalborg Portland, har afdækket en ny idé, som yder et væsentligt bidrag til cementfabrikantens reduktionsmål.

Tre medarbejdere ved en af Aalborg Portlands cementovne, som nu er forbundet i et energireduceringsprojekt. Foto: Aalborg Portland.

06.03.2020

CSR.dk

Hvert år investerer Aalborg Portland i projekter, der skal reducere energiforbruget i den energikrævende cementproduktion. Sidste år afdækkede virksomheden et hidtil ukendt potentiale, som nu er i gang med at blive ført ud i livet.

Aalborg Portland opdagede nemlig, at overskudsvarme fra deres største cementovn, der producerer grå cement, kan overføres til virksomhedens fem ovne, der producerer hvid cement. Nu er den første af de ”hvide ovne” blevet koblet på.

De foreløbige beregninger viser, at Aalborg Portland sparer ca. 6.400 megawatt-timer om året på den ene ovn. Det har i den grad motiveret til at skalere projektet til de øvrige hvide cementovne, som giver et samlet besparingspotentiale på hele 30 gigawatt-timer om året.

For at forstå vigtigheden af dette tiltag, kan man omregne de 30 gigawatt-timer over 7.800 danske husstandes gennemsnitlige elforbrug om året. Det svarer også til at brænde 3.500 tons kul af.

Læs også: FLSmidth lancerer strategi for CO2-reduktion

Man kan også se på det i relation til Aalborg Portlands CO2-målsætning. Ifølge en mail fra virksomheden til CSR.dk, regner man med at løsningen medfører en CO2-reduktion på 0,5% af alle emissioner. Det svarer til omkring 1,5% af de 30% virksomheden vil reducere sine udledninger med inden 2030.

For at realisere projektet har Aalborg Portland i samarbejde med rådgivere og maskinbyggere konstrueret et sindrigt system af rør og ledninger, som leder overskudsvarmen videre fra ovn til ovn. Det nye forsyningsnetværk er konstrueret af mere end 250 meter fuldt isolerede rør, der vejer ca. 70 ton rør og dertil ca. 60 tons bærende stålkonstruktioner.

”Vi har arbejdet intensivt med at reducere vores CO2-aftryk i mange år. Selv de lavest hængende frugter kan have en stor effekt i et produktionsanlæg af vores størrelse, og derfor søger vi at optimere i alle afkroge af vores produktion og vores organisation,” forklarer produktionsdirektør Søren Konstmann Lausen.

”Vi er slet ikke færdige med at optimere, og der er stadig et potentiale for yderligere energieffektivisering og ikke mindst for udnyttelse af overskudsvarme, så vi forventer at kunne løfte sløret for flere bæredygtige tiltag i produktionen i den nærmeste fremtid,” fortsætter han.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

16.09.2026CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle