FLSmidth lancerer strategi for CO2-reduktion

FLSmidths nye klimastrategi ”Mission Zero” skal bringe emissionerne fra tunge industrier ned frem mod 2030. En 70 procents reduktion kan klares ved hjælp af allerede eksisterende muligheder, mens de resterende 30 procent skal findes ved hjælp af løsninger, der ikke eksisterer i dag.

08.11.2019

CSR.dk

Virksomheden regner dog med at bæredygtighedsdagsordenen fremover bliver et vigtigt konkurrenceparameter, og derfor har man netop offentliggjort den nye strategi ”Mission Zero”, der skal bidrage til en markant nedbringelse af emissioner i de globale cement- og mineindustrier med udgangen af 2030.

FLSmidths-topchef Thomas Schulz peger på, at flere tendenser gør, at behovet for infrastruktur og vedvarende energiløsninger er fremtidens løsninger. Men hvis det skal blive tilfældet, så er FLSmidths service også fortsat relevant.

"Alt dette kræver cement og mineraler, og efterspørgslen vil kun fortsætte med at stige. Vi præsenterer i dag vores "Mission Zero", der skal bidrage til at øge produktionen og samtidig drive udviklingen mod nulemission”, siger Thomas Schulz til Børsen.

70 procents reduktion fra cement i 2030
Det væsentligste mål for FLSmidth med "Mission Zero" er at give selskabets cement- og minekunder mulighed for at arbejde hen imod nulemissioner frem mod 2030. Samtidig er der et stærkt fokus på at få reduceret vandforbruget i forbindelse med cementproduktionen.

FLSmidth vurderer, at selskabet kan reducere udledningen af CO2 pr. kilo cement med ca. 70 procent frem mod 2030 ved at udnytte de muligheder, der ligger i eksisterende teknologier og innovationsprojekter samt forskning og udvikling, der i dag er på et tidligt stadie.

For at nå dette arbejder FLSmidth f.eks. på at udvikle løsninger til at blande klinker med alternative materialer, udforske nye cementtyper og levere løsninger til cementproducenter, der giver dem mulighed for at drive cementfabrikker, der udelukkende anvender alternative brændstoffer, herunder affaldsenergiløsninger.

Herudover vil FLSmidth fremskynde udviklingen af løsninger, som kan lukke det resterende hul på 30 procent. Disse løsninger eksisterer ikke i dag - og FLSmidth vil aktivt søge videnspartnerskaber med andre virksomheder og leverandører med henblik på at samudvikle løsninger, skriver selskabet selv.

Læs også: Grøn cement kan begrænse byggeriets CO2-udledning

""Mission Zero" går et skridt videre, end hvad der er muligt i dag, og kræver et paradigmeskifte inden for samarbejde og nyskabelse blandt industriens aktører. Som førende aktør inden for cement- og mineindustrien har vi et ansvar for at fremskynde indførelsen af bæredygtige løsninger”, siger Thomas Schulz til Børsen.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J