Nyt værktøj til proaktivt og systematisk arbejde med psykisk arbejdsmiljø

Trods øget fokus giver det psykiske arbejdsmiljø fortsat - og faktisk i stigende grad - anledning til udfordringer for sundheden, sikkerheden og trivslen på arbejdspladsen. En ny international standard giver inspiration og vejledning til at arbejde proaktivt og systematisk med det psykiske arbejdsmiljø.

23.09.2021

CSR.dk

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø anslår, at dårligt psykisk arbejdsmiljø koster op mod 80 mia. kr. om året i Danmark. For den enkelte virksomhed betyder det bl.a. øget sygefravær, arbejdsophør, dårligt samarbejde og ringe kvalitet i opgaveløsningen. Og så har et dårligt psykisk arbejdsmiljø naturligvis også store omkostninger for den ramte arbejdstager og kan bl.a. medføre øget risiko for fysiske og psykiske helbredsproblemer som fx hjerte-karlidelser, depression, angst og posttraumatisk belastningsreaktion. En effektiv håndtering af de psykosociale risici kan således have en enorm betydning - og det er netop det, den nye internationale standard, ISO 45003 for psykisk arbejdsmiljø, sætter fokus på.

"Vi har i mange år haft fokus på det psykiske arbejdsmiljø, og mange virksomheder har gennemført trivselsundersøgelser og lavet handlingsplaner for at løse problemer. Vores erfaring er, at man ikke alene kan skabe trivsel ved at have fokus på problemer i det psykiske arbejdsmiljø. Der skal mere til - og der er behov for nye tilgange, metoder og værktøjer. Derfor er der brug for denne nye ISO 45003 standard, som er en guideline til at arbejde proaktivt og systematisk med ledelse af trivsel og det psykiske arbejdsmiljø. Som deltager i arbejdet med udviklingen af den nye ISO 45003 er jeg overbevist om, at de virksomheder, der er motiveret for at arbejde mere forebyggende og systematisk med trivsel og psykisk arbejdsmiljø, kan få inspiration til at skabe arbejdsglæde og trivsel i deres virksomhed", siger Lars Vestergaard Jensen, der er Business Developer og Lead Auditor i Bureau Veritas.

Læs også: WorldPride dropper Nestlé-samarbejde efter hård kritik

Proaktivt arbejde med trivsel øger arbejdsglæde og produktivitet
ISO 45003 er en vejledning til håndtering af psykosociale risici og til at fremme de trivselsmæssige forhold på arbejdspladsen. Vejledningen er primært tænkt som en guide til brug i forbindelse med arbejdsmiljøledelsesstandarden ISO 45001, men er relevant for alle, der ønsker at arbejde proaktivt med psykisk arbejdsmiljø. En lang række både danske og udenlandske aktører har været med til at udarbejde standarden.

"Vi har fra dansk side været meget engageret i tilblivelsen af standarden og fået stor indflydelse på indholdet. Det er væsentligt, at den enkelte virksomhed arbejder med trivsel og psykisk arbejdsmiljø - og skaber klarhed over ansvar, opgaver og roller omkring arbejdet med trivsel og psykisk arbejdsmiljø og dermed bidrager til større engagement blandt arbejdstagere, større arbejdsglæde og øget produktivitet", siger Kåre Sørensen, chefkonsulent i DI.

Medarbejderes trivsel bidrager til opnåelse af strategi og vision
ISO 45003 giver eksempler på psykosociale risici, der opstår som følge af arbejdets tilrettelæggelse, sociale faktorer og arbejdsmiljø, arbejdsudstyr og farlige arbejdsopgaver, samt en række foranstaltninger, der kan anvendes til at fjerne farer eller minimere forbundne risici. Den indeholder også oplysninger om, hvad der er vigtigt for organisationer at overveje i relation til at øge bevidstheden om psykosociale risici, udvikle kompetencer i håndteringen af psykosociale risici, understøtte berørte arbejdstagers restitution og tilbagevenden til arbejde og planlægge og reagere på nødsituationer.

"Hos os i Siemens er der fra alle ledelsesniveauer en erkendelse af, at det psykiske arbejdsmiljø og vores medarbejderes trivsel bidrager til opnåelse af vores strategi og vision. Her er ISO 45003 et godt værktøj til at sikre en bred dækning. Vi kommer ikke uden om, at succesen af psykosocial risikohåndtering afhænger af engagement på alle niveauer og hos alle funktioner i organisationen", siger John Holst, QEHS Officer i Siemens og ansvarlig for bl.a. virksomhedens arbejdsmiljøledelse, herunder arbejdet med psykisk arbejdsmiljø.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.08.2026CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

05.08.2026CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet er under udvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København