Olieselskab vil offentliggøre klimadata efter pres

BP bøjer sig for pres fra investorer i Climate Action 100+ og vil fremover offentliggøre data for, hvordan fremtidige olie- og gasinvesteringer flugter med FN’s Klimaaftale.

BP vil efter pres fremover offentliggøre data for, hvordan fremtidige olie- og gasinvesteringer flugter med FN’s Klimaaftale..

08.02.2019

CSR.dk

De fleste har nok en ide om, at olieselskaber ikke er gode for klimaet, da de udleder store mængde CO2 ved afbrænding hos slutbrugerne. Præcis hvor store mængder, der er tale om, er der dog nok færre der ved, og det er da også sjældent et samtaleemne, når olieindustriens ledere samles.

Det kan dog ændre sig nu. BP vil nemlig fremover offentliggøre data for, hvordan fremtidige olie- og gasinvesteringer flugter med FN’s Klimaaftale.

Læs også: Aktive investorer går efter olieselskaberne

Det skriver Finans.dk.

”BP er forpligtet til at hjælpe med at løse den dobbelte udfordring, der består i at skaffe mere energi med færre udledninger. Den øgede rapportering vil give investorerne større klarhed over, hvordan koncernen kan fortsætte med at levere værdi i energiomstillingen på måder, der er konsistente i forhold til FN’s Klimaaftale”, siger BP’s bestyrelsesformand Helge Lund i en børsmeddelelse.

Ifølge Finans.dk stammer initiativet dog ikke fra BP selv, men derimod fra investorer i Climate Action 100+, der til BP’s ordinære generalforsamling stiller forslag om, at BP skal opstille en strategi for reduktion af udledningen af drivhusgasser; herunder i forbindelse med fremtidige investeringer. Tillige skal den samlede aflønning af direktører afspejle, hvordan de efterlever disse krav.

Fortsat bekymring hos investorer
Climate Action 100+ omfatter 310 investorer, der til sammen har aktiver for mere end 208.000 mia. kr. under forvaltning. De har noteret sig, at BP’s bestyrelse anbefaler gruppens forslag, men det er dog ikke nok til at gøre dem tilfreds.

”Investorerne er fortsat bekymrede over, at koncernen (BP) endnu ikke har fremlagt sin strategi, herunder hvordan den planlagte vækst i olie- og gasudvindingen skal kompenseres gennem investeringer i forretningsområder med meget lave udledninger for at kunne efterleve FN’s Klimaaftale”, hedder det i en udtalelse.

BP er langt fra det eneste olieselskab, som bliver mødt af resolutioner, der skal få dem til at offentliggøre deres klimastrategier og tal på deres klimapåvirkning  på deres årlige generalforsamling. I dette og foregående år er især Shell, ExxonMobil, Chevron og Equinor under tilsvarende pres. 

"Store olieselskaber har mere magt end de fleste regeringer," siger Mark van Baal, som har grundlagt en hollandsk aktionæraktivistgruppe kaldet Follow This. "De eneste, der kan få de selskaber til at forandre sig, er investorerne."

Læs også: Dokumentar: Olieindustrien har tiet om klimaforandringerne i 60 år

Globalt står olieindustrien dog i det dilemma, at efterspørgslen efter olie og naturgas fortsætter med at stige.

I 2018 rundede den globale olieefterspørgsel 100 mio. tdr. i døgnet, og ifølge Det Internationale Energi Agentur (IEA) er der ingen tegn på, at der på denne side af 2030 vil ske en stagnation i hverken det globale forbrug af olie eller naturgas.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online