Dokumentar: Olieindustrien har tiet om klimaforandringerne i 60 år

Ifølge en dokumentarudsendelse, har de store olieselskaber kendt til konsekvenserne ved brugen af fossile brændstoffer siden slutningen af 1950’erne – men uden at give offentligheden besked. ”En af de største skandaler i verdenshistorien”, siger klimaekspert.

Olieindustriens negative effekt på klimaet har ifølge en tysk dokumentar været velkendt i branchen i over 60 år..

07.11.2018

CSR.dk

I over 60 år har verdens største olieselskaber kendt til sammenhængen mellem brugen af fossile brændstoffer, udledningen af CO2 og den globale opvarmning. Denne viden har de imidlertid ikke alene holdt hemmelig, men også aktivt modarbejdet ved at støtte forskning, der undergraver den.

Læs også: Olieselskab tegner dystert billede af fremtidens klima

Det fortæller den tyske dokumentarudsendelse ”Smoke and Fumes: The Climate Change Cover-Up”, skriver SVT. Mere præcist kommer påstanden fra advokaten Carroll Muffett, der er direktør for den amerikanske miljøorganisation CIEL, Center for International Environmental Law. Og dommen er klar:

”Det er en af de største skandaler i verdenshistorien”, siger han ifølge svt.se.

Udsagnet baserer Muffett på bl.a. den såkaldte Brannon-rapport fra 1957, og også Robinson-rapporten fra 1968. Begge analyserer, hvordan drivhusgasser påvirker atmosfæren, og så er de endda finansieret af olieindustrien, i Brannon-rapportens tilfælde giganten ExxonMobil.

Disse og lignende undersøgelser beviser ifølge Carroll Muffett, at ledelserne i de store olieselskaber i hvert fald siden 1960’erne og reelt endnu længere tilbage – altså i over 60 år – har været bevidste om konklusionerne omkring CO2-udledning og stigende temperaturer.

Men i stedet for at fortælle omverdenen om sammenhængen, så man på globalt plan kunne reagere og tage fat på at bekæmpe problemet, så valgte industrien i stedet at fremhæve forskningsresultater, der kunne skabe tvivl om sagen.

”På en måde forvandlede man tvivlen til hovedbudskabet, en meget effektiv form for propaganda”, siger Muffett ifølge SVT.

I dokumentaren er der flere eksempler på, hvordan olieselskaber udadtil har nedtonet risikoen for negative konsekvenser fra deres forretninger, mens de på de indre linjer har forberedt sig på et varmere klima. I 1967 sendte Exxon eksempelvis et specialbygget skib gennem Nordvestpassagen nord om Canada, for at undersøge, hvordan olietankere kunne udnytte smutvejen, når den i fremtiden ville blive isfri.

Et andet eksempel er en stor olierørledning, som man i 1970 begyndte at anlægge gennem Alaska. Her tog man allerede dengang højde for, at permafrosten ville forsvinde og sørgede derfor for, at rørledningens fundamenter var ekstra stabile.

Ifølge folkene bag dokumentarfilmen har olieindustrien fået styrket sin position siden Donald Trump rykkede ind i Det Hvide Hus. Med ham i spidsen peger Carroll Muffett på, at USA nu styres af personer, som benægter den menneskelige indflydelse på klimaforandringerne.

Læs også: Gigantisk økonomisk gevinst i at begrænse den globale opvarmning

Flere har allerede understreget Trumps negative betydning for verdens klima, bl.a. via USA’s exit fra Parisaftalen, ligesom adskillige aktører har lagt sag an mod den fossile industri for dens bidrag til den globale opvarmning.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby