Dokumentar: Olieindustrien har tiet om klimaforandringerne i 60 år

Ifølge en dokumentarudsendelse, har de store olieselskaber kendt til konsekvenserne ved brugen af fossile brændstoffer siden slutningen af 1950’erne – men uden at give offentligheden besked. ”En af de største skandaler i verdenshistorien”, siger klimaekspert.

Olieindustriens negative effekt på klimaet har ifølge en tysk dokumentar været velkendt i branchen i over 60 år..

07.11.2018

CSR.dk

I over 60 år har verdens største olieselskaber kendt til sammenhængen mellem brugen af fossile brændstoffer, udledningen af CO2 og den globale opvarmning. Denne viden har de imidlertid ikke alene holdt hemmelig, men også aktivt modarbejdet ved at støtte forskning, der undergraver den.

Læs også: Olieselskab tegner dystert billede af fremtidens klima

Det fortæller den tyske dokumentarudsendelse ”Smoke and Fumes: The Climate Change Cover-Up”, skriver SVT. Mere præcist kommer påstanden fra advokaten Carroll Muffett, der er direktør for den amerikanske miljøorganisation CIEL, Center for International Environmental Law. Og dommen er klar:

”Det er en af de største skandaler i verdenshistorien”, siger han ifølge svt.se.

Udsagnet baserer Muffett på bl.a. den såkaldte Brannon-rapport fra 1957, og også Robinson-rapporten fra 1968. Begge analyserer, hvordan drivhusgasser påvirker atmosfæren, og så er de endda finansieret af olieindustrien, i Brannon-rapportens tilfælde giganten ExxonMobil.

Disse og lignende undersøgelser beviser ifølge Carroll Muffett, at ledelserne i de store olieselskaber i hvert fald siden 1960’erne og reelt endnu længere tilbage – altså i over 60 år – har været bevidste om konklusionerne omkring CO2-udledning og stigende temperaturer.

Men i stedet for at fortælle omverdenen om sammenhængen, så man på globalt plan kunne reagere og tage fat på at bekæmpe problemet, så valgte industrien i stedet at fremhæve forskningsresultater, der kunne skabe tvivl om sagen.

”På en måde forvandlede man tvivlen til hovedbudskabet, en meget effektiv form for propaganda”, siger Muffett ifølge SVT.

I dokumentaren er der flere eksempler på, hvordan olieselskaber udadtil har nedtonet risikoen for negative konsekvenser fra deres forretninger, mens de på de indre linjer har forberedt sig på et varmere klima. I 1967 sendte Exxon eksempelvis et specialbygget skib gennem Nordvestpassagen nord om Canada, for at undersøge, hvordan olietankere kunne udnytte smutvejen, når den i fremtiden ville blive isfri.

Et andet eksempel er en stor olierørledning, som man i 1970 begyndte at anlægge gennem Alaska. Her tog man allerede dengang højde for, at permafrosten ville forsvinde og sørgede derfor for, at rørledningens fundamenter var ekstra stabile.

Ifølge folkene bag dokumentarfilmen har olieindustrien fået styrket sin position siden Donald Trump rykkede ind i Det Hvide Hus. Med ham i spidsen peger Carroll Muffett på, at USA nu styres af personer, som benægter den menneskelige indflydelse på klimaforandringerne.

Læs også: Gigantisk økonomisk gevinst i at begrænse den globale opvarmning

Flere har allerede understreget Trumps negative betydning for verdens klima, bl.a. via USA’s exit fra Parisaftalen, ligesom adskillige aktører har lagt sag an mod den fossile industri for dens bidrag til den globale opvarmning.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online