Blue Water vil pakke sig grønnere

Et strategisk partnerskab mellem Blue Water Shipping og SpaceInvader vil sætte handling bag deres respektive klimaambitioner og implementere et grønt initiativ, der skal udnytte transport- og logistikkoncernens fragtkapacitet bedre.

Blue Water Shipping demonstrerer klimagevinster ved at dobbeltstable pallegods med transportsystemet SpaceInvader. PR-foto..

09.03.2020

CSR.dk

Blue Water Shipping og SpaceInvader har gennem de seneste måneder arbejdet på at etablere et samarbejde, der, i forlængelse af Blue Waters klimainitiativ ’Go Blue’, skal igangsætte en række tiltag i forsyningskæden.

Læs også: Transportens klimaudfordring skal løses hos lastbilerne

SpaceInvader har udviklet et transportsystem, der skal gøre det muligt at fragte mere pallegods i hver lastbil ved hjælp af dobbeltstabling. Pakkemetoden skal optimere fragtkapaciteten og dermed komme den tomme luft til livs, som flere lastbiler kører rundt med, grundet udfordringer med at stable højt, sikkert og stabilt.

Transportminister Benny Engelbrecht besøger Blue Water for at høre om optimering af pallegods som klimaindsatsområde. Fra venstre: Transportminister Benny Engelbrecht, Christian W Bundesen (terminalchef, Blue Water), Steen Frederiksen (CEO, SpaceInvader), Mikkel Østergaard Kruse (director road operations, Blue Water)..

”Når vi kombinerer SpaceInvaders transportløsning med vores services, skaber vi meget konkrete gevinster for både miljøet, klimaet og transportøkonomien. Hver eneste ekstra palle vi får med i forhold til status quo, er en gevinst. Vi kigger både på optimering af hub-til-hub-transporter og på direkte kundeleveringer. Og vi har store forventninger til de perspektiver, der allerede nu tegner sig i samarbejdet”, siger Mikkel Østergaard Kruse, der er director road operations og partnerskabsansvarlig hos Blue Water.

Hos SpaceInvader ser man frem til at få det nye initiativ implementeret i Blue Waters distributionsaktiviteter.

Læs også: Circle K vil hjælpe danske virksomheder med grønnere transport

”For os er det en kæmpe cadeau og et vigtigt gennembrud, at en stor international operatør som Blue Water ser de muligheder og gevinster, der ligger i kapacitetsoptimering af godshåndtering. Vi har i flere år arbejdet hårdt på at få branchen til at tænke mere innovativt og til at turde prøve nye løsninger af. Det er nu lykkedes med Blue Water, fordi de er omstillingsparate, tør satse på ny innovation og er parate til at tilpasse deres drift", fortæller CEO i SpaceInvader, Steen Frederiksen.

Partnerskabet blev officielt skudt i gang, da transportmininister, Benny Engelbrecht (S), fredag den 6. marts lagde vejen forbi Blue Waters godsterminal i Taulov. Her fik ministeren mulighed for at høre mere om partnerskabets visioner og mål og samtidigt få et indblik i, hvordan kapacitetsoptimering fungerer i praksis.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København