02.11.2017 | Menneskerettigheder
Pensionskasse sælger samtlige aktier i verdens største detailkæde
Walmarts bekæmpelse af fagforeninger har nu fået den danske pensionskasse MP Pension til at sælge samtlige af sine aktier i den amerikanske gigant.
På verdensplan har Walmart flere end to millioner medarbejdere, og alene i USA har detailkæden flere end 4.000 butikker. Arkivfoto.
Hos den danske pensionskasse MP Pension har man mistet tålmodigheden med verdens største detailkæde, amerikanske Walmart.
Walmart er kendt for at bekæmpe fagforeninger, og det har nu fået pensionskassen for magistre og psykologier til at træffe en beslutning om at placere den amerikanske gigant på en eksklusionsliste og samtidig sælger sine aktier:
”Vi ønsker ikke, at vores investeringer bidrager til handlinger, som krænker den fri forenings- og organisationsret. På flere andre områder har vores dialog med Walmart ført til fremskridt, men på dette område sker der ikke noget, og det kan vi ikke længere leve med”, siger Jens Munch Holst, der er direktør i MP Pension, til Finans.dk.
Læs også: RY: Ti myter om at drive forretning med 'formål' som kernebegreb
Flere pensionskasser har foretaget investeringer
Selvom Walmart, der har i omegnen af to mio. ansatte på verdensplan, er kendt for at forhindre sine medarbejdere i at organisere sig, kunne Finans i foråret berette om, at flere af de danske arbejdsmarkedspensionskasser alligevel havde foretaget investeringer i virksomheden.
Det førte til kritik fra Mellemfolkeligt Samvirke, der kaldte Walmart for usolidariske. Samtidig pegede Troels Børrild, der leder Mellemfolkeligt Samvirkes arbejde for mere ansvarlig virksomhedsadfærd, på, at der er et misforhold mellem pensionskassernes baggrund og investeringerne i Walmart.
”Via aktivt ejerskab forsøger vi i MP Pension at gå i dialog med selskaberne. Også dem, der har en skidt sag. På den måde kan vi påvirke selskaberne i en positiv retning, og det er bedre end bare at melde pas. Men i denne situation er vores dialog og påvirkning end blindt”, siger Jens Munch Holst til Finans.dk.
I den kommende tid vil MP Pension sælge aktier i Walmart for op mod 36 millioner kroner, og samtidig vil Walmart altså blive placeret på pensionskassens eksklusionsliste.
- EL
Endnu ingen kommentarer - du kan starte debatten nedenfor.
Deltag i debatten
Du skal være registreret bruger og logget ind, for at kunne oprette kommentarer.
Supply chain

Hvad kaffegrums dog kan bruges til!
Har du set mine veganske sneakers af kaffegrums? Det spørgsmål kan man faktisk stille nu pga. to dele innovation og en del gode alliancer.
Kommunikation

Aarhusiansk Kvickly bliver til klimalaboratorium
Coop har udvalgt en Kvickly i Aarhus som testlaboratorium for klimavarer og klimatiltag.
Menneskerettigheder

Bedre praksis ved minedrift eller langsommere grøn omstilling
Den grønne omstilling kan blive sat ned i tempo, hvis ikke virksomheder inden for minedrift ændrer praksis på miljø- og menneskerettigheder.
Samfund

Ny kortlægning: Over halvdelen af de videregående uddannelser giver nu kompetencer inden for grøn omstilling
For første gang er det kortlagt, hvilke videregående uddannelser som giver kompetencer med relevans for den grønne omstilling. Tallene viser, at 65 procent af landets videregående uddannelsesudbud nu arbejder aktivt med grøn omstilling i uddannelsen.
Klima, miljø og energi

Nyt projekt skal vise vej mod Power-to-X i hovedstadsområdet
Region Hovedstaden er gået sammen med Aalborg Universitet og tænketanken Grøn Energi om at få kortlagt muligheder og grundlag for at placere et eller flere Power-to-X anlæg i hovedstadsområdet – og udnytte overskudsvarmen til fjernvarme.
Samfund

Gode takter i grønne investeringer på statens vegne
Udsigten fra Danmarks Grønne Investeringsfond er god: 2021 bød på rekordhøj aktivitet og CO2-reduktion i deres investeringer.