PKA går sammen med internationale investorer for at kræve større fokus på menneskerettigheder

PKA har netop skrevet under på den såkaldte Investor Alliance for Human Rights. Dermed slutter pensionskassen sig til en kreds af 176 internationale investorer med samlet 30 billioner under administration, der kræver større fokus på menneskerettigheder fra en række af verdens største selskaber.

PKA slutter sig til kampen for grundlæggende menneskerettigheder for ansatte hos verdens største virksomheder. Foto: PKA..

01.04.2020

CSR.dk

I et fælles brev underskrevet af alle deltagerne i Investor Alliance for Human Rights kræver investorerne, at 95 af verdens største selskaber gør en større indsats for at overholde grundlæggende menneskerettigheder i hele deres værdikæde.

Læs også: Rapport linker bl.a. Bestseller og H&M til tvangsarbejde i Kina

Det indebærer for eksempel at ansatte i selskaberne og hos deres underleverandører får en fornuftig betaling for deres arbejde, at de er sikret ordentlige arbejdsforhold og at de ikke bliver tvunget til at udføre farligt arbejde.

"Vi tror på, at det kan sætte gang i en reel forandring i de virksomheder, vi henvender os til”, siger Dewi Dylander, underdirektør i PKA med ansvar for ESG og ansvarlige investeringer. Foto: PKA..

”Respekt for menneskerettigheder betyder meget for PKA og vores medlemmer, og vi ønsker at påvirke de selskaber, vi investerer i, i en så positiv retning som muligt. Vi har gode erfaringer med at gå sammen med andre store investorer og tale med en endnu større stemme, end vi kan på egen hånd. Det ved vi blandt andet fra vores arbejde med klima og grøn omstilling. Den tilgang tror vi også virker, når det gælder menneskerettigheder”, fortæller underdirektør og chef for ansvarlige investeringer i PKA, Dewi Dylander.

Taler med en større stemme
De 95 modtagere af opfordringen fra Investor Alliance for Human Rights er udvalgt efter den anerkendte rangliste Corporate Human Rights Benchmark.

Her bliver virksomhederne rangeret efter, hvor gode de er til at sikre gennemsigtighed om, at menneskerettighederne bliver overholdt i deres værdikæde.

PKA’s chef for ansvarlige investeringer forventer, at brevet vil få en række af selskaberne til at være mere gennemsigtige om deres indsats for at overholde menneskerettighederne.

”Når vi er 176 investorer fra hele verden med mere end 30 billioner kroner under administration, der taler med en stemme, så bliver der lyttet. Og vi tror på, at det kan sætte gang i en reel forandring i de virksomheder, vi henvender os til”, siger Dewi Dylander.

Deltagerne i Investor Alliance for Human Rights vil fremadrettet følge udviklingen i de selskaber, man har henvendt sig til.

Læs også: Undersøgelse: Tre ud af fire danskere vil fravælge restauranter med dårlige arbejdsvilkår

Den dialog vil også indgå PKA’s arbejde med aktivt ejerskab. I yderste konsekvens kan selskaber, der ikke er villige til at gå i dialog med PKA og Investor Alliance for Human Rights, og som ikke viser tegn på forbedringer blive ekskluderet fra PKA’s investeringer.

- SMF 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København