PKA går sammen med internationale investorer for at kræve større fokus på menneskerettigheder

PKA har netop skrevet under på den såkaldte Investor Alliance for Human Rights. Dermed slutter pensionskassen sig til en kreds af 176 internationale investorer med samlet 30 billioner under administration, der kræver større fokus på menneskerettigheder fra en række af verdens største selskaber.

PKA slutter sig til kampen for grundlæggende menneskerettigheder for ansatte hos verdens største virksomheder. Foto: PKA..

01.04.2020

CSR.dk

I et fælles brev underskrevet af alle deltagerne i Investor Alliance for Human Rights kræver investorerne, at 95 af verdens største selskaber gør en større indsats for at overholde grundlæggende menneskerettigheder i hele deres værdikæde.

Læs også: Rapport linker bl.a. Bestseller og H&M til tvangsarbejde i Kina

Det indebærer for eksempel at ansatte i selskaberne og hos deres underleverandører får en fornuftig betaling for deres arbejde, at de er sikret ordentlige arbejdsforhold og at de ikke bliver tvunget til at udføre farligt arbejde.

"Vi tror på, at det kan sætte gang i en reel forandring i de virksomheder, vi henvender os til”, siger Dewi Dylander, underdirektør i PKA med ansvar for ESG og ansvarlige investeringer. Foto: PKA..

”Respekt for menneskerettigheder betyder meget for PKA og vores medlemmer, og vi ønsker at påvirke de selskaber, vi investerer i, i en så positiv retning som muligt. Vi har gode erfaringer med at gå sammen med andre store investorer og tale med en endnu større stemme, end vi kan på egen hånd. Det ved vi blandt andet fra vores arbejde med klima og grøn omstilling. Den tilgang tror vi også virker, når det gælder menneskerettigheder”, fortæller underdirektør og chef for ansvarlige investeringer i PKA, Dewi Dylander.

Taler med en større stemme
De 95 modtagere af opfordringen fra Investor Alliance for Human Rights er udvalgt efter den anerkendte rangliste Corporate Human Rights Benchmark.

Her bliver virksomhederne rangeret efter, hvor gode de er til at sikre gennemsigtighed om, at menneskerettighederne bliver overholdt i deres værdikæde.

PKA’s chef for ansvarlige investeringer forventer, at brevet vil få en række af selskaberne til at være mere gennemsigtige om deres indsats for at overholde menneskerettighederne.

”Når vi er 176 investorer fra hele verden med mere end 30 billioner kroner under administration, der taler med en stemme, så bliver der lyttet. Og vi tror på, at det kan sætte gang i en reel forandring i de virksomheder, vi henvender os til”, siger Dewi Dylander.

Deltagerne i Investor Alliance for Human Rights vil fremadrettet følge udviklingen i de selskaber, man har henvendt sig til.

Læs også: Undersøgelse: Tre ud af fire danskere vil fravælge restauranter med dårlige arbejdsvilkår

Den dialog vil også indgå PKA’s arbejde med aktivt ejerskab. I yderste konsekvens kan selskaber, der ikke er villige til at gå i dialog med PKA og Investor Alliance for Human Rights, og som ikke viser tegn på forbedringer blive ekskluderet fra PKA’s investeringer.

- SMF 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

30.10.2025BSR

Sponseret

How Stronger Just Transition Policies Can Enable Business Action

30.10.2025CSR.dk

Mellemlederes trivsel er belastet af høje krav

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online