Rapport afslører massiv plastikforurening fra Coca-Cola og Pepsi

En ny rapport fra NGO’en Tearfund afslører, at plastikaffald fra fire drikkevaregiganter forurener massivt i fattige områder i udviklingslande. Det er både skadeligt for klimaet og for beboerne i områderne.

Plastikforurening er et alvorligt problem i udviklingslande..

02.04.2020

CSR.dk

De fire drikkevaregiganter er sammen ansvarlige for en halv million ton plastikforurening i seks udviklingslande hvert eneste år.

NGO’en har regnet ud, at afbrændingen af plastikindpakning produceret af virksomhederne udleder 4,6 millioner ton CO2, svarende til udledningen fra to millioner biler.

For at finde frem til de bekymrende resultater har Tearfund analyseret markedet i Brasilien, Mexico, Kina, Indien, Filippinerne og Nigeria. I disse lande bliver kartoner og flasker efter brug enten smidt på jorden eller brændt.

”Dette massive plastikforureningsaftryk er en krise i sig selv, men bidrager også til klimakrisen”, står der i rapporten, der tilføjer, at de fire virksomheder sjældent eller slet ikke nævner CO2-udledningen fra håndteringen af deres produkter, når de fremlægger deres forpligtelser vedrørende klimaændringer.

Resulterer i sygdom og død
Det er Coca-Cola, der står for størstedelen af  klimaaftrykket i de seks lande. Firmaet står for 200.000 ton plastikaffald i de seks lande årligt.

Den globale plastikproduktion er i vækst, og det forudses, at den fordobles over de næste 10-15 år.

I lav- og middelklassesamfund bliver plastikaffaldet ikke håndteret ordentligt og hober sig op i gaderne, hvilket resulterer i miljøødelæggelse, sygdom og død. Mellem 400.000 og en million mennesker i udviklingslande dør hvert år af plastik- og affaldsrelaterede sygdomme.

”De her virksomheder sælger plastik i fuld bevidsthed om, at det vil blive brændt eller dumpet i udviklingslandene og ødelægge landskaber, bidrage til klimaændringer og skade sundheden hos verdens fattigste mennesker”, siger Dr. Ruth Valerio, director of global advocacy and influencing, Tearfund.

NGO’en beder virksomhederne om at nedsætte produktionen og salget af engangs-plastikindpakning og at skifte til genanvendelige og genopfyldelige modeller.

Læs også: Masseeksperiment afslører danskernes plastikvaner

Alle fire virksomheder har allerede igangsat forskellige strategier for, hvordan de får nedsat plastikproduktionen.

- SMF

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

23.06.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

17.06.2025CSR.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom