Ny podcast udstiller et presset Zanzibar

Der er en bagside af medaljen, når tusindvis af turister hvert år strømmer til øen Zanzibar. En ny podcast fra Københavns Universitet undersøger de problemer, der opstår i forbindelse med den massive turisme.

Paradisøen Zanzibar er hårdt presset af turister..

20.03.2020

CSR.dk

Men rejsedestinationen er begyndt at være presset af de mange tusind turister, der hver år strømmer til øen. I 2019 besøgte over en halv million mennesker øen.

Gæsterne medbringer godt nok penge og muligheder, men også bjerge af skrald og hårde arbejdsbetingelser for indbyggerne.

Antropolog Emil Morell fra Københavns Universitet har rejst rundt på øen for at undersøge konsekvenserne af de mange turister, og har i den forbindelse skabt podcasten ”Paradis under pres”, hvor han i tre episoder undersøger og udstiller, hvor galt, det står til.

De resultater, Emil Morell er kommet frem til, er skræmmende, påpeger han selv.

Turistindtægter forlader øen
Blandt andet kommer 80 procent af Zanzibars affald fra turisterne, og første episode af podcasten undersøger, hvordan indbyggerne håndterer den store mængde affald, de medbringer.

Rent økonomisk sender de mange besøgende en masse penge i omløb, men undersøgelser viser, at 53 procent af turistindtægterne forlader øen igen.

Samtidig er indbyggerne bange for, at den lokale historie og kulturarv går tabt.

Derudover går de fleste jobs ikke til øens indbyggere, men til udefrakommende, hvilket skyldes de lokales manglende engelskkundskaber, der kan føres tilbage til et hullet uddannelsessystem og kulturelle udfordringer.

Læs også: TUI opdaterer hotelkoncept med fokus på bæredygtighed

Podcasten kan høres på Københavns Universitets hjemmeside.

- SMF

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online