Regeringens 2025-mål skal nås med kontroversielle biobrændstoffer

Under et nyligt Marienborgmøde udmeldte regeringen, at man vil hæve CO2-fortræningskravet for biobrændstoffer. Men det møder kritik fra flere parter.

Regeringens plan møder kritik, fordi man ved brugen af biobrændstoffer ikke tager højde for dets afskovningseffekt. Arkivfoto..

21.04.2023

CSR.dk

I forbindelse med regeringens møde på Marienborg onsdag denne uge blev det meldt ud, at man planlægger at hæve det såkaldte CO2-fortrængningkrav for transportsektoren, så 2025-målet kan komme i hus.

Men både eksperter, Concito og Rådet for Grøn Omstilling stiller sig kritisk overfor regeringens strategi. Det skriver Klimamonitor.

Et CO2-fortrængningskrav betyder, at CO2-indeholdet af det brændstof, der sælges, skal reduceres med en given procentsats.

Læs også: Nu lancerer SAS to billettyper, som inkluderer biobrændstof

Det kan for eksempel gøres ved at blande biobrændstoffer i benzin og diesel eller ved at benytte brint i specifikke brintkøretøjer.

Og her vil regeringen sætte et loft over brugen af 1. generationsbiobrændsler, som er fremstillet af afgrøder. I stedet vil man opfylde målet gennem 2. generationsbiobrændstoffer lavet af brugt fritureolie, kødaffald og biogas.

Men kritikerne mener, at en hævning er en dårlig vej at gå, fordi man ikke tager højde for de afskovningseffekter, brugen af biobrændstoffer har – noget, man også kalder ILUC-effekter.

Brugen af 2. generationsbrændstofferne er også kontroversielt, mener Jannick Schmidt, professor Aalborg Universitet.

”Problemet er, at råvarematerialerne til 2. generationsbiobrændstof er stort set allerede brugt i dag, så hvis man vil have mere, skal man nærmest uanset hvad dyrke flere afgrøder,” fortalte han til Klimamonitor i marts.

Læs også: Klimarådet dumper regeringens klimaindsats for tredje gang

I en pressemeddelelse fortæller Rådet for Grøn Omstilling blandt andet, at man anerkender initiativet.

Men det stikker mod en aftale som Socialdemokratiet og de daværende støttepartier vedtog i 2020, hvor regnereglerne for biobrændstoffer skal opdateres, så de medtæller den indirekte afskovningseffekt fra biobrændstofferne.

”Vi skal væk at danske bilister betaler ekstra for ”grønne” brændstoffer, som skader klimaet mere end fossilt brændstof. Derfor er det ærgerligt, at regeringen i dag øger brugen af biobrændstoffer uden at samtidig at sortere de mest klimaskadelige biobrændstoffer fra, som et flertal i Folketinget ønsker,” siger Rasmus Bjerring Larsen, klima- og transportrådgiver i Rådet for Grøn Omstilling, i pressemeddelelsen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup