Regeringens klimamand retter skarp kritik

Regeringens egen klimarådgiver revser regeringen for mangel på ambitioner. For skal den grønne omstilling lykkes, er det et langsigtet projekt slår han fast.

Der bliver ikke gjort nok for det danske klima. Det mener regeringens klimarådgiver. Foto: Flickr/Thomas Rousing..

15.10.2015

CSR.dk

Regeringens egen klimarådgiver giver regeringens grønne politik en overhaling og retter kritik af de svækkede klimamål. Det skriver Dagbladet Information.

Det er økonomiprofessor og formand for regeringens klimaråd Peter Birch Sørensen, der i dagens avis i klare vendinger kritiserer regeringen for at stække ambitionerne og dermed gøre den grønne omstilling mere besværlig end nødvendigt.

 "Jeg tror ikke, man har gjort sig helt klart, hvor stor en omstilling der faktisk er tale om, hvis vi skal tage 2050-målsætningen alvorligt. Der skal laves nogle store investeringer, og hvis vi udskyder dem for længe, skal de gennemføres i et meget forceret tempo senere, og så kan det blive urealistisk at nå målet, eller det kan blive uforholdsmæssigt dyrt"”, siger han til avisen.

Læs også: Avis: Regeringen vil spare 340 millioner på miljøet

At han udtaler sig nu er i sig selv usædvanligt, da klimarådet først skal komme med sine anbefalinger til november, men klimarådet har følt sig nødsaget til allerede nu at komme med en advarsel. 

Klimarådgiveren går særligt i rette med klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt såkaldte ”grønne realisme”, der blandt andet dækker om færre krav til 2020-, 2030- og 2035-målene om færre fossile brændstoffer.

Læs også: Dansk Energi: Bekymring frem mod COP21

Kritikken falder på samme dag som erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen er ude og sige, at erhvervslivets interesser vejer tungere end klimamål.

"I Danmark, når vi taler om miljøet, har vi haft enorme ambitioner om at være frontløber. Men det har skabt udfordringer for danske selskaber. Selvfølgelig bliver vi nødt til at udvikle nye løsninger. Men selskaberne skal kunne betale for det og samtidig være konkurrencedygtige", sagde Troels Lund Poulsen ved en konference og fortsatte:

"Det er klart, at det er en balancegang, fordi nogle af de nye grønne teknologier, vi har investeret i også begynder at skabe arbejdspladser. Men det kan ikke nytte noget at være grøn, hvis du går konkurs".

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J