Robotter på vej mod adskillige brancher

Automatiseringsbølgen vil skylle ind over en lang række industrier de næste år. Undersøgelse fra Deloitte viser, at mere end hver fjerde forventer at sige farvel til arbejdsopgaver som følge af ny teknologi.

Robotter (og/eller software og lign.) vil over de kommende år gøre deres indtog i flere og flere brancher i Danmark, forventer de ansatte selv ifølge undersøgelse fra Deloitte. Foto: Flickr/Steve Parkinson.

19.04.2016

CSR.dk

Bankansatte, forsikringsagenter, ejendomsadministratorer, fabriksarbejdere og rengøringspersonale. Det er bare en udsnit af de potentielle jobtitler, der gemmer sig i de mange brancher, som i større eller mindre grad forventer, at den nye teknologi vil overtage deres arbejde inden for de næste fem år.

Læs også: Minister: vi skal støtte robotudvikling i Danmark

En undersøgelse foretaget af meningsmålingsinstituttet Epinion for Deloitte har afdækket danske medarbejderes tanker om fremtiden, når det kommer til automatisering, robotteknologi og muligheden (eller risikoen om man vil) for at deres stilling vil blive helt eller delvist erstattet af ikke-menneskelig kræfter.

I gennemsnit forventer hver fjerde adspurgte, at de må sige farvel til arbejdsopgaver pga. de teknologiske landvindinger inden for det næste halve årti. Størst er automatiseringsbølgen i den finansielle sektor, hvor 38 procent allerede har sagt farvel til manuelle arbejdsarbejdsopgaver, mens 60 procent forventer, at det vil ske i den nærmeste fremtid.

”Lige nu ser vi en massiv bølge af automatisering på de danske arbejdspladser, hvor teknologi overtager en lang række opgaver, der tidligere blev løst af mennesker. Det gælder både på fabriksgulvet, hvor meget af arbejdet allerede løses af robotter, og på kontorerne, hvor administrationen overtages af avanceret software”, siger partner i Deloitte, Dorthe Keilberg, der er ekspert i effektivisering.

Breder sig til alle brancher
I produktionsindustrien er robotter efterhånden ikke nogen nyhed længere, mens de administrative robotter først ved at gøre deres indtog nu, hvilket Dorthe Keilberg tilskriver de seneste års accelererede udvikling på området.

”I dag er flere store virksomheder i gang med pilotprojekter, hvor administrative robotter overtager manuelt kontorarbejde. Resultaterne indtil nu har været ekstremt lovende. Det er helt tydeligt, at teknologien kan bidrage til at spare mange penge, som så i stedet kan bruges til at forbedre kundeservice og kvalitet”, siger hun.

Undersøgelsen viser endvidere, at robotudsigterne for alvor er ved at sprede sig til brancher, der ellers for bare få år siden ikke så de store muligheder/trusler i automatiseringstendensen. Knap hver tredje medarbejder inden for handel, transport og industri forventer således dele af deres arbejde bliver automatiseret inden for de næste fem år, mens det gælder for 37 procent af de danskere, der arbejder med medier og kommunikation. Og det billede vil givetvis kun blive tydeligere fremover, mener Deloitte.

Læs også: 15 trends der vil påvirke verdens erhvervsliv

”Selv i landbruget og fiskeriet siger mere end hver femte, at de forventer at sige farvel til opgaver på grund af it og teknologi. I byggebranchen er det hver sjette, og i den offentlige sektor er det mere end hver fjerde. Tallene viser, at automatiseringsbølgen i den grad er ved at forandre vores arbejdsmarked. Alle brancher bliver berørt”, slutter Dorthe Keilberg.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.08.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

19.07.2026CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet er under udvikling

Comwell Hotels

Sponseret

Fra talenter til fremtidens ledere

Sex & Samfund

Sponseret

Ny undersøgelse: Danskerne er de dårligste i Norden til at bruge kondom

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online