Sådan bliver det næste store erhvervseventyr forankret i bæredygtighed

Iværksætter Tina Thygesen mener, at et nyt, klimabaseret dansk erhvervsliv er inden for rækkevidde.

Med små ændringer kan dansk erhvervsliv blive grønnere. Arkivfoto. .

29.01.2020

CSR.dk

Hun mener, at fem faktorer spiller ind og bliver afgørende for, om vi kan opbygge et nyt, klimabaseret dansk erhvervsliv.

For det første skal alle, både virksomheder og den almindelige forbruger, blive bevidste om klimaudfordringen. Alt starter med små ændringer i hverdagen.

Dernæst er det vigtigt at starte med de lavthængende frugter som for eksempel emballage. På den måde bliver omstillingen ikke uoverskuelig fra start af.

Forbrugerne og den unge generation går forrest
For det tredje skal vi droppe håbet om en mirakelkur, der redder klimaets fra dets undergang i sidste øjeblik: 

”Vi skal ændre adfærd på alle områder. Vi skal både skære ned på kødforbruget, holde op med at bruge så meget plastic og finde nye, grønne energikilder. Og så skal vi holde op med at tro, at vi i Norden er gode, og resten af verden ikke gør noget. Sådan hænger det ikke sammen”, siger Tina Thygesen til Berlingske.

Derudover skal det danske erhvervsliv til at melde sig på banen i klimakampen. Det er forbrugerne, der er gået forrest, og det er for dårligt, mener hun.

Den unge generation er også en vigtig faktor.

Læs også: Erhvervslivet efterlyser viden og retning for arbejdet med verdensmål 

”Jeg er vild med den unge generation. De er villige til at handle, og de accepterer, at klimaindsatsen koster dem noget som forbrugere”, siger Tina Thygesen og understreger, at hun glæder sig til at se, hvordan de ældre generationers adfærd kommer til at udvikle sig.

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V